2 квітня – Всесвітній день поширення інформації про аутизм

 2 квітня відзначають Всесвітній день поширення інформації про аутизм, і кожному з нас варто дізнатися про нього більше. Адже, за даними ВООЗ, з аутизмом народжується кожна сота дитина у світі.

Коли йдеться про аутизм, не про захворювання, а про розлад, особливість розвитку, з якою людина народжується і живе всю життя. Аутизм неможливо набути внаслідок дії зовнішніх факторів, його не «вилікувати», проте доказові методи психологічного втручання можуть покращити комунікативні та соціальні навички людей з аутизмом.

Аутизм – це, насправді, дуже різні особливості, тому одне слово вміщує розлад аутистичного спектру (РАС). Спектр – бо здібності та потреби людей з РАС можуть значно різнитися. Дехто з людей, які мають аутизм, використовують вербальну комунікацію з іншими, а дехто – ні, хтось потребує догляду протягом усієї життя, інші ж – можуть жити самостійно, працювати.

Люди з РАС часто мають проблеми із соціальною взаємодією, а також – обмежену чи повторювану поведінку, стали інтереси. Ознаки аутизму зазвичай з’являються у віці 2-3 років. Деякі можуть з’явитися і в більш ранньому віку. Що раніше батьки та лікарі визначають, що дитина перебуває у спектрі, то більше позитивних результатів можна досягти у покращенні якості її життя.

Ознаки, які ми наведемо нижче, можуть вказувати на те, що дитина перебуває в групі ризику щодо розладу аутичного спектру:

До 6 місяців:                                                         

 • Дитина уникає або не підтримує зоровий контакт;
 • Не виявляє радісних емоцій, рідко посміхається.

До 9 місяців:

 • Не виявляє щасливих, сумних, роздратованих, здивованих виразів обличчя.
 • Чи не реагує на ім’я.

До 12 місяців:

 • Чи не ліпше;
 • Не використовує або використовує рідко жести: не вказує на предмети, не махає па-па, не простягає ручки.

До 1,5 років:

 • Не вказує на предмет, що привернув його увагу.

До 2 років: 

 • Не помічає емоцій інших людей.

До 3 років: 

 • не помічає інших дітей і не намагається приєднатися до їхньої гри.

До 4 років:

 • не грає у рольові ігри (не прикидається лікарем чи супергероєм).

На рас також може вказувати таке поведення:

дитина виставляє іграшки чи інші предмети до ряду і засмучується, коли порядок змінюється;

 • щоразу повторює слова чи фрази;
 • постійно грає іграшками однаково;
 • фокусується, на окремих предметах (наприклад, колесах);
 • вимагає дотримання певної послідовності дій;
 • засмучується через незначні зміни.

Якщо ваша дитина має якісь із цих ознак, зверніться до свого педіатра чи сімейного лікаря. Адже не всі діти з аутизмом мають такі ознаки і наявність таких ознак не завжди вказує на аутизм.

Для людей із аутизмом притаманний високий рівень тривожності. Проте, щоб опанувати цю тривогу та відчуватись у безпеці, людям із РАС потрібна впорядкованість: розклади, заздалегідь визначений порядок дій, рутини та звичні маршрути. Довідник безбар’єрності, створений за ініціативою Олени Зеленської «Без бар’єрів» наводити  такі поради  щодо спілкування з людьми з РАС:

 • Поважайте розклад та ритуалі людини з аутизмом. Те, що може бути дрібницею для вас, є дуже важливим для нього чи для нього. Якщо ви пропонуєте нову активність, дайте людині годину на осмислення, будьте готові, що їй це може не сподобатися, і прийняти такий вибір.
 • Ті ж таки стосується і подарунків. Людина з РАС не завжди може миттєво висловити свої почуття чи дяку – це для неї сюрприз і порушує встановлений порядок дій. Тож до такого досвіду треба готувати. Так само треба прийняти, що людині може не понравитися подарунок і вона не буде виглядати, що вона у захопленні, для ввічливості.
 • У розмовах з людьми з РАС паузі в очікуванні відповіді необхідно робити трохи довшими – від 30 секунд до хвилини. Тримайте м’який фокус на людині – дивіться десь на середину лоба, а не в очі. І будьте готовими до того, що людина не здивуватиметься на вас, а наприклад, розгорнеться вбік. Це – спосіб самозаспокоєння. Також методами заспокоєнням можуть бути якісь рухи, розкачування чи вигуки. Це потреба нервової системи людини.
 • Висловлюйтесь чітко і не давайте обіцянок. Ви можете забути про сказане, а людина чекатиме на виконання.
 • Також краще не говорити припущеннями. Якщо ви сумніваєтеся, варто сказати чітке «ні» і спробувати пояснити чому.
 • Не варто також використовувати метафори, слова у переносному значенні, епітети, адже люди у спектрі все сприймають буквально. Натомість бажано говорити простими короткими реченнями. Також треба розуміти, що люди з РАС не завжди розуміють якісь інтонації, вирази обличчя та жести, тому уникайте натяків і говоріть прямо.
 • У спілкуванні з людьми з РАС, як, власне, з іншими людьми, потрібно навчитися сприймати все як є і не намагатися «переробити» людину.

 

Як перестати заїдати стресс: 5 простих порад

Емоційне переїдання-поширена шкідлива звичка, яку можна спробувати побороти.

Війна в Україні викликає паніку, тривогу та страх практично у всіх жителів країни. Багато людей мають вредну звичку «заїдати» стресс їжею, що призводить до проблем зі шлунком та набору лишньої ваги. https://www.unian.ua/health/yak-perestati-zajidati-stres-jizheyu-poradi-psihologiv-11778165.html назвавши кілька способів боротьби з емоційним переїданням.

Їжте повноцінно та поважно

Щоб не хотілося їсти у перервах між прийомами їжі, ці прийоми повинні бути повноцінними. Приділіть на їжу хоча б 20 хвилин, їжте повільно і вдумливо. Зосередьтеся на смаку їжі і повільно її пережовуйте.

Ласкати собі

Забудьте про строгі дієти та категоричні заборони. Чим суворішою буде ваша дієта, тим вища ймовірність нервного зриву. Дозволяйте собі іноді з’їдати щось невелике і ласе. Якщо дуже хочеться сладкого – з’їжте конфету або печене після їди. Така маленька приємність не сильно вплине на фігуру, але зменшить ймовірність зриву на торт серед ночі.

Підготуйте легке перекушування

Якщо мозок терміново вимагає щось пожувати і ви не можете утриматися, то принаймні зробіть цей перекус менш калорійним. Підготуйте нарізані скибочки яблук, дольки мандарину, парочку сухофруктів або невелику склянку йогурту. У моменти сильного стресу беріть їжу з цих запасів.

Відволікайтесь

Нервове переїдання пов’язане лише з емоціями, а не з реальним голодом. Якщо відчуваєте позив до перекушування, спробуйте відволіктися на інше заняття: книгу, фільм, прогулянку, хобі.

Сховайте ласощі подалі

Приберіть з очей вазі з конфетами та печивом, шоколадки та інші смаколики. Сховайте їх у більш недоступні місця, наприклад, у високий шафу, куди потрібно залазити на стіл.

Психологи розповіли, як планувати життя в умовах невизначеності через війну

Чим менше стабільності та визначеності, тим важче самовизначатися та планувати свою життя.

Психологи розповіли, як планувати життя в умовах невизначеності через  війну в Україні .

Про це йдеться у телеграм-каналі  «Психологічна підтримка» .

«У мирну годину більшість людей живе, маючи якийсь запас впевненості у завтрашньому дні. Коли є стабільність, звичність, навіть рутина, які дозволяють до певної міри шаблонно мислити, сприймати, реагувати та діяти за алгоритмами», – пояснюють психологи.

При цьому стабільність теперішнього і визначеність майбутнього зберігає психічну енергію, дозволяє накопичувати сили для прийняття важливих рішень, проживання складних, іноді кризових подій, які стають поворотними моментами в житті. «Природним є прагнення людини через свої можливості впливати на хід своєї життя, вирішувати, чого б хотілося і як можна цього досягти, виходячи з тих життєвих обставин, в яких особа перебуває. І добре, коли ці обставини є прогнозованими, передбачуваними, такими, що дають певні підказки для прийняття рішень та побудови життєвих планів», – розповідають експерти з ментального здоров’я.

Однак чим менше в житті людини стабільності та визначеності, що типово під час війни, тим важче самовизначатися і планувати свою життя.

Як будувати життя в умовах невідомості:
 • Толерантність до невизначеності як особистісна властивість. Люди відрізняються у своїй здатності бути толерантними до життєвих ситуацій невизначеності та спроможності адаптивно їх проживати. Цю здібність варто розвивати. Іноді вона несподівано з’являється у критичних умовах, коли просто немає іншого виходу і треба дуже швидко реагувати, кардинально змінюючи свої життєві наміри. Важливо вчитися толерувати невизначеність.
 • Особистісне прийняття ситуації невизначеності. Розуміння того, що людина не все можемо контролювати, робить її сильнішою. Усвідомлення того, що є події, на які ми не впливаємо, дозволяє не переживати цього приводу. Тому, не варто намагатися все прорахувати. Нині у ситуації війни на території України це просто неможливо.
 • Вміння говорити «Ні». Планувати життя – це певною мірою робити вибір, що завжди важко. Тяжко, бо коли людина окремій перспективі каже «Так», це означає, що, автоматично, чомусь іншому вона каже «Ні». Відмовлятися не дуже хочеться. Як правило, хочеться все. Тому важливо бути не надто жадібними у своїх бажаннях і розуміти, що немає правильного чи неправильного вибору, є лише зроблений вибір та його наслідки.
 • Життя не за обставинами, а за цінностями. Тяжко будувати довгострокові плани на перспективу в ситуації зі багатьма невідомими, але можна жити відповідно до своїх принципів, цінностей, смислів. Саме вони можуть визначати важливі речі і давати відповіді на запитання: Що робити? Коли? Де? Навіщо? Такими цінностями можуть бути люди та стосунки з ними, коли вся життя підпорядкована добробуту цих людей.
«Особистісну значущою може бути також справа, заради якої людина жива. Обставини можуть змінюватися, стабільна ситуація раптово може стати абсолютно не прогнозованою, але основоположні особистісні принципи залишаються і стають основою, на яку можна нанизувати життєві плани. Тому плануємо життя на основі власних життєвих цінностей . Плануймо життя у вільній та щасливій Україні на основі цінностей свободи, любові та віри у перемогу!», – констатували психологи

Цей опитувальник зазвичай використовують у дослідженнях для тестування депресії серед респондентів.

Позначте твердження, яке вам найкраще підходить. Загалом ви можете набрати від 0 до 27 балів.

Цей тест призначений для дорослих. Результати, отримані під час проходження тесту дітьми, не є вірогідними.

https://www.samopomi.ch/get-tested/despression-test-phq-9

Цей опитувальник використовують для перевірки тривожності у дорослих . Результати, отримані при проходженні тесту дітьми, є вірогідними.

Позначте відповідь, яка вам підходить найкраще і складіть отримані значення. Загалом ви можете набрати від 0 до 21 балу.

https://www.samopomi.ch/get-tested/test-dlja-skriningu-trivozhnosti-gad-7

Порядок  допуску відвідувачів до пацієнтів, які перебувають на стаційному лікуванні у відділенні:

 • відвідування хворих здійснюється згідно із затвердженим графіком відвідувань;
 • відвідування тяжко хворих можливе лише з дозволу лікуючого лікаря;
 • Відвідувачі повинні ставитися з повагою до приватності та спокою пацієнта, в тому числі до інших пацієнтів, які перебувають у палаті. Їм не дозволяється заходити в інші палати або втручатись у питання, пов’язані зі станом здоров’я пацієнтів. Вони також не повинні перешкоджати виконанню медичними працівниками своїх професійних обов’язків та зобов’язані виконувати вимоги внутрішнього розпорядку відділення.
 • Відвідувачі зобов’язані дотримуватися вимог санітарно-протиепідемічного режиму: вдягнуті в одноразовий медичний костюм чи медичний халат, бахілі, за необхідністю шапочка та захисна маска.
 • Відвідувачі зобов’язані утримуватися від відвідування пацієнта, якщо у них спостерігаються прояви інфекційних захворювань або вони недавно мали контакт із носієм інфекційного захворювання, який може створити загрозу для здоров’я пацієнтів.
 • Відвідувачі не допускаються до відвідування хворого в відділенні у разі гострих проявів інфекційних захворювань, стану алкогольного чи наркотичного сп’яніння, про що медичними працівниками робиться відповідний запис у медичній документації в установленому законодавством порядку
 • За необхідності проведення у палаті невідкладних дій медичного характеру медичні працівники можуть попросити відвідувачів тимчасово залишити палату. Така вимога медичного працівника є обов’язковою до виконання. Після завершення відповідних дій відвідувачів повідомляють про можливість повернення до палати.
 • Відвідувачам категорично заборонено втручатися в роботу обладнання, будь-яким іншим чином перешкоджати процесу лікування.
 • У разі порушення відвідувачем вимог, встановлених цим порядком, допуск такої особи до пацієнта може бути обмежений за рішенням лікуючого або чергового лікаря до моменту усунення відвідувачем порушень, що призвели до такого обмеження. Медичні працівники не повинні зловживати зазначеним правом та мають забезпечити, щоб рішення про обмеження були адекватними та пропорційними наявним ризикам.

Не дозволяється:

 • передавати торти, тістечка, м’ясні вироби, копченості, гриби, консерви  та харчові продукти, які швидко псуються, спиртні напої, цигарки;
 • самовільно, без відома лікуючого лікаря, залишати відділення;
 • палити та розпивати спиртні напої в палатах чи інших приміщеннях на території лікарні.

При прибутті до лікарні необхідно мати при собі:

 • туалетне мило мильничку, зубну пасту щітку, рушник, туалетний папір, гребінець;
 • змінну білизну та взуття;
 • комплект постільної білизни

На годину особливого періоду, правила перебування та відвідування пацієнтів у відділеннях лікарні можуть змінюватися.

Як захиститися від кліщів

Весна, яка нарешті настала – година «сили» кліщів. Нагадуємо основу інформації про цих маленьких злодіїв. 

 1. Кліщі  живуть у високій траві  та кущах. Поширені чутки про те, що вони стрибають на вас із дерева – це неправда.
 2. Кліщів добре видно на світлій одязі.
 3. Поки ви рухаєтеся,  вони не зачіпляються у вас . Їжу вони почали шукати, коли ви нарешті присядете відпочити. Рухаються кліщі знизу вгору – досить повільно.
 4. Чим довше кліщ на тілі – тим більше ризиків, що він передасть якусь інфекцію. Щодвігодини оглядайте собі та своїх дітей на наявність кліщів. Перевірте собі вже без одягу та після прогулянки. Додаткова опасность полягає в тому, що укус кліща практично невідчутний — тварина виділяє анестетик при укусі . Огляд це просто must have! 

Використовуйте репеленти! 

Зверніть увагу на активне речовину, в складі має бути хоча б одна з переліку:

 • DEET (ДЕТА);
 • пікарідін (KBR 3023);
 • IR3535;
 • OLE (ефірна олія лимонного евкаліпту);
 • PMD (параментан-діол);
 • 2-undecanone;
 • перметрін.

Не зайвим буде обробити захисним засобом взуття. Також ефективно буде обробити одяг  зсередини , наприклад, носки.

Якщо вас скуштувавши кліщ

Забудьте про застарілі правила типу помазати кліща олією/лаком/вазеліном. Не треба його крутити руками чи випалювати. Вам потрібна дієва зброя: це або пінцет з гострими кінчиками або спеціальна ручка-ласо (від неї якраз можна прокрутити кліща). Купити це все можна в аптеці чи у ветеринарних крамницях.

Щоб знизити ризики хвороби Лайма протягом 72 годин після укусу, ви можете випити 1 таблетку антибіотика доксицикліну. Такі поради дає  Центр контролю та профілактики захворювань США (CDC) . Це особливо доречно, якщо кліщ пробув у тілі понад 36 годин. Обов’язково перед цим порадьтеся з лікарем!

Що потрібно знати про сезонну алергію

Не для всіх час цвітіння — це найкраща пора року. Особливо для людей, які страждають на сезонні алергії. Навесні та влітку алергія часто з’являється на пилці рослин. Це ще має назву поліноз.

Існує інтерактивна карта, яка може допомогти відстежувати цвітіння та зорієнтуватися, на що саме у вас може бути наразі алергія. Переглянути її можна тут:  http://allergy.in.ua/

Найкращий спосіб позбутися алергії – це уникнути аллергену, але у випадку пилку рослин – це може бути важко.

Проте є способи полегшити симптоми алергії та покращити якість життя:

 • Носити маску на вулиці. Вона зменшить кількість частинок пилку, яку ви вдихаєте.
 • Залишайтеся вдома, якщо на вулиці сильний вітер. Зачиняйте у вітряну погоду вікна. Уникайте прогулянок з 10 до 15 години.
 • Після прогулянок дбайливо мий руки, прийміть душ, виперіть одяг.
 • Найчастіше проводити вологе прибирання у приміщеннях.

Якщо ви відчуваєте симптоми алергії, зверніться до свого лікаря. Не займайтеся самолікуванням.

Які ліки може призначити лікар?

 • Антигістамінні. Деякі з них викликають сонливість. Тому попередьте лікаря, якщо ви багато годин проводите за кермом.
 • Гормональні препарати Які можуть стати пригоди, якщо ви страждаєте на алергічний риніт і у вас весь час забитий нос
 • Сольові розчини для промивання носа. Можуть полегшити алергічний нежить, вимиваючи частинки пилку зі слизової.

 

Порядок прийому та правила перебування пацієнтів

Правила перебування пацієнтів включають права та обов’язки пацієнта.

  • Порядок прийому пацієнтів лікарями закладу.
  • Правила користування мобільним зв’язком.
  • Порядок вирішення конфліктних ситуацій між закладом і пацієнтом.
  • Порядок надання інформації про стан здоров’я пацієнта.
 1. Правила перебування пацієнтів повинні знаходитися в доступному для пацієнтів місці (на дошці для інформації в реєстратурі, відділеннях закладу ох охорони здоров’я).
 2. Відносини між закладом охорони здоров’я і пацієнтом (його законним представником) у частині, що не регулюються цими Правилами, регламентуються чинним законодавством України
 3. Дотримання цих правил дозволяє пацієнту зручно та ефективно взаємодіяти з персоналом закладу.
  Необхідною умовою для отримання позитивного ефекту від призначеного лікування є виконання всіх приписів та рекомендацій лікаря.
  Заклад гарантує застосування лише дозволених на території України медикаментів та методів лікування, що відповідають Протоколам надання медичної допомоги дітям за спеціальностями, затвердженим Міністерством охорони здоров’я України.
  Заклад гарантує нерозголошення та збереження конфіденційності інформації щодо пацієнта.
 4. Пацієнт, в контексті цих Правил, це особа, яка, незалежно від стану здоров’я, звернулася до закладу охорони здоров’я або медичного працівника за наданням медико-санітарної допомоги.

Час надання медичних послуг:

 1. Заклад надає медичні послуги в дні та години, встановлені адміністрацією.
 2. Прийом пацієнтів відбувається з 08.00 до 20.00 у робочі дні; з 08.00 до 17.00 – у суботу та з 09.00 до 15.00  у вихідні та святкові дні.

Запис на прийом:

 1. Медична допомога пацієнтам надається лікарями «ОКЗ НПД» ЗОР м. Запоріжжя з яким пацієнтам, або уповноваженою особою укладено декларацію про вибір лікаря, або лікарем, що виконує обов’язки тимчасово відсутнього лікаря.
 2. Для отримання медичної допомоги у лікаря «ОКЗ НВД» ЗОР м. Запоріжжя пацієнтам слід:
  • записатись на прийом за допомогою медичної інформаційної системи, до якої внесено відомості щодо лікарів підприємства та графіку їх прийому, або через реєстратуру «ОКЗ НВД» ЗВР м. Запоріжжя .
  • звернутись до лікаря, з яким укладено декларацію, у телефонному режимі
 1. Пацієнт повинен прийти на прийом у визначень попередньої години та дня.

Якщо пацієнт не в змозі прийти на прийом у зазначених годин, він повинен завчасно повідомити про це реєстратора або лікаря.

 1. Попередньо визначена година початку лікарського прийому може відбуватися з невеликим очікуванням, у зв’язку з різною складністю патології та різною тривалістю консультації, яка може перевищувати передбачуваний відрізок години, виділеної на прийом.
 2. У разі запізнення на прийом без попередження на 5 хв. і більше, запис скасовується.
 3. У разі непередбачуваної відсутності лікаря чи виникнення інших форсмажорних обставин, реєстратор повідомляє про це пацієнта за першої можливості за контактним телефоном, зазначеним пацієнтом у листку попереднього запису на прийом.
 4. У осінньо – зимовий період перед прийомом лікаря пацієнт зобов’язаний залишити верхній одяг у гардеробі.
 5. Пацієнтам, які з’явилися на прийом у стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння лікар має право відмовити у наданні послуг.

Основні засади здійснення лікувального процесу у закладі

 1. Медична допомога надається пацієнтам лікарем, з яким пацієнтом, або уповноваженою особою укладено декларацію про вибір лікаря, або іншим лікарем закладу охорони здоров’я, який, за наказом керівника, виконує обов’язки тимчасово відсутнього лікаря, суворо відповідно до медичних показань, обираючи необхідні методики та засоби лікування відповідно до затверджених Локальних, Клінічних протоколів надання медичної допомоги за відповідними спеціальностями, виходячи із стану здоров’я пацієнта, показань та протипоказань.
 2. Відповідно до чинного законодавства про охорону здоров’я для застосування методів діагностики, профілактики та лікування потрібна письмова згода пацієнта. Лікар зобов’язаний роз’яснити пацієнту, що відсутність згоди може обмежувати пацієнта у праві отримання повноцінної медичної допомоги. Якщо пацієнт відмовляється від призначеного лікування, лікар має право взяти від нього письмове підтвердження відмови, а за неможливості його отримання – засвідчити відмову відповідним актом у присутності свідків. Якщо відмову дає законний представник пацієнта, і вона може мати для пацієнта тяжкі наслідки, лікар повинен повідомити про це органи опіки та піклування.
 3. У невідкладних випадках, за наявності реальної загрози життю особи, медична допомога надається без згоди особи або її батьків (усиновлювачів), опікуна, піклувальника.
 4. Необхідною умовою для отримання позитивного ефекту від призначеного лікування є чітке виконання пацієнтом усіх призначень і рекомендацій лікаря, виконання правил прийому медикаментів, забезпечення необхідного рівня гігієни.
 5. Лікар не несе відповідальності за здоров’я хворого в разі відмови останнього від медичних призначень та рекомендацій або порушення пацієнтом встановленого для нього режиму, і може відмовитися від подальшого ведення пацієнта, за умови, що це не загрожуватиме життю хворого.

 Права та обов’язки пацієнтів. Відповідальність за порушення правил перебування у закладі охорони здоров’я.

 1. Права та обов’язки пацієнтів затверджуються відповідно до Конституції України, Закону України “Основ законодавства України про охорону здоров’я” від 19.11.1992 № 2801-ХІІ, Цивільного кодексу України та Закону “Про інформацію”.

Пацієнт має право:

 • Отримувати кваліфіковану якісну медичну допомогу виходячи з фінансових можливостей закладу.
 • Вибирати лікуючого лікаря та методи лікування. Змінювати, за власним бажанням, попередньо обраного лікаря, на іншого лікаря з числа працівників закладу охорони здоров’я, переуклавши відповідну декларацію із лікарем.
 • Надавати чи не надавати згоду на медичне втручання.
 • Отримувати достовірну, своєчасну та повну інформацію про стан свого здоров’я (діагноз, методи обстеження, план лікування, існуючі та вірогідні фактори ризику, можливі негативні наслідки, альтернативу даному виду лікування), в тому числі знайомитися з відповідними медичними документами, що стосуються його здоров’я.
 • Перебувати у безпечних для життя та здоров’я умовах, що супроводжують лікувальний процес.
 • На конфіденційність інформації про стан свого здоров’я, факт звернення за медичною допомогою, діагноз, а також відомості, отримані під час його медичного обстеження (збереження лікарської таємниці).
 • На захист інформації щодо персональних даних відповідно до Закону України «Про захист персональних даних» від 1 червня 2010 року, № 2297-IV.
 • На проведення незалежної медичної експертизи у разі потреби за власні кошти.
 • Звертатися до суду за відшкодуванням матеріальної та моральної шкоди, заподіяної його здоров’ю працівниками закладу.
 • На розгляд звернення у порядку, відповідно до Закону України «Про звернення громадян» від 2 жовтня 1996 р., № 393/96ВР

Під час перебування у закладі пацієнти повинні:

 • Виконувати правила перебування пацієнтів у закладі, у тому числі правила користування мобільною зв’язкою.
 • Надавати лікувальному лікарю об’єктивну та повну інформацію з питань, що стосується його здоров’я.
 • Піклуватися про власне здоров’я, чітко та вчасно виконувати медичні призначення, вказівки медичного персоналу.
 • Відноситися до медичного персоналу закладу та інших пацієнтів з повагою та довірою, не дозволяти собі проявів грубощів та безтактності, дотримуватися загальних етичних норм та правил поведінки, не виявляти будь-яких проявів агресії.
 • Не шкодити здоров’ю інших громадян.
 • Дотримуватись тиші у всіх приміщеннях закладу охорони здоров’я.
 • Підтримувати чистоту та порядок у всіх приміщеннях і території закладу, мусор викидати лише у спеціально призначених для цього урн.
 • Обережно поводитися з обладнанням та інвентарем закладу.
 • У разі нанесення матеріальних втрат закладу з його вини відшкодовувати матеріальний вред у повному обсязі.

Пацієнтам заборонено:

 • Поводитися шумно, нестандартно.
 • Виявляти будь-яку форму агресії у приміщеннях закладу охорони здоров’я та на прилеглих територіях.
 • Курити, вживати спиртні напої, наркотики або інші психотропні засоби, грати в азартні ігри, приносити заборонені предмети до приміщення закладу.
 • Вчиняти інші дії, які можуть завдати шкоди їх здоров’ю, здоров’ю оточуючих, а також майну закладу.
 • Протидіяти будь-яким чином діям персоналу, а також повноцінному лікуванню інших пацієнтів, створювати для них проблеми.
 • Смітити на території закладу охорони здоров’я, викидати мусор, залишки їжі та інші сторонні предмети.
 • Мати при собі холодне та вогнепальне зброю, демонструвати її персоналу чи оточуючим.
 • Намагатись винести за межі закладу будь-яке майно, розхідні матеріали, медикаменти, які належать закладу.
 • Займатися будь-яким видом торгівлі чи обміну.
 • Приводити або приносити до закладу тварин, птахів.

Правила користування мобільним зв’язком

 1. Користувачам мобільного зв’язку важливо розуміти, що будь-який телефон стандарту GSM – це приймач і передавач радіосигналів малої потужності. Незважаючи на очевидну необхідність і корисність мобільного зв’язку в житті сучасного людини, існує певний перелік місць, де необхідно обмежити себе в користуванні ним.
 2. Забороняється користуватися мобільним телефоном під час огляду лікарем, відвідування кабінетів відділень закладу охорони здоров’я, будь-яких маніпуляцій у спеціалізованих кабінетах (маніпуляційний, клініко-діагностична лабораторія та ін.).
 3. Необхідно виключити свій мобільний телефон у фізіотерапевтичному кабінеті, де випромінювання приймача може викликати небажані збої в роботі медичної техніки, оскільки мобільний телефон може впливати на роботу чутливого мобільного обладнання.
 4. Недопустимо користуватися мобільним телефоном одночасно з індивідуальними медичними приладами (кардіостимулятор, слуховий апарат та ін.) і якщо поруч знаходиться людина, яка використовує індивідуальний медичний прилад, який реагує на радіосигнали мобільного зв’язку.
 5. Під час перебування в закладі охорони здоров’я мобільний телефон слід переводити в режим без звуку або на мінімальну гучність дзвінка.

Порядок вирішення конфліктів між пацієнтом та закладом

 1. Порядок розгляду звернень громадян, затверджених відповідно до Закону України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 № 393/96-ВР , та розміщений на інформаційних дошках для ознайомлення
 2. У випадках конфліктних ситуацій пацієнт (його законний представник) має право безпосередньо звернутися до адміністрації закладу охорони здоров’я згідно з графіком прийому громадян, або звернутися до адміністрації закладу у письмовому вигляді.
 3. При особистому прийомі громадянин пред’являє документ, що засвідчує його особу. Звернення реєструється в Журналі звернень громадян, яке ведеться відповідно до чинного законодавства. У разі, якщо викладені в усному зверненні факти та обставини є очевидними і не потребують додаткової перевірки, відповідь на звернення надається усно, на підставі згоди громадянина, про що робиться відмітка в журналі. В інших випадках відповідь по суті поставлених питань надається у письмовому вигляді.
 4. Письмове звернення підлягає реєстрації та розгляду у порядку, відповідно до п.1
 5. Якщо у зверненні містяться питання, вирішення яких не належить до компетенції посадових осіб закладу, особі надається роз’яснення, куди і в якому порядку їй слід звернутися.

 Порядок отримання інформації про стан здоров’я

 1. Усі дані діагностичного обстеження, інформація про методи та засоби лікування, а також діагноз та рекомендації лікаря занотовуються у медичну документацію, ухвалену наказом МОЗ. Зазначена медична документація шкірного пацієнта є власністю закладу, і зберігається на протязі всього спостереження та лікування, а потім – в архіві закладу охорони здоров’я протягом 25 років. Пацієнт має право зробити копії результатів лабораторного, функціонального та інших видів досліджень.
 2. Пацієнт має право на отримання достовірної та повної інформації про стан свого здоров’я, в тому числі на ознайомлення з відповідними медичними документами, що стосуються його здоров’я.
 3. Медичний працівник зобов’язаний надати пацієнтові у доступній формі інформацію про стан його здоров’я, мету проведення запропонованих досліджень та лікувальних заходів, прогноз можливого розвитку захворювання, у тому числі наявність ризику для життя та здоров’я.
 4. Якщо інформація про хворобу пацієнта може погіршити його стан здоров’я, зашкодити процесові лікування, медичні працівники мають право надати неповну інформацію про стан здоров’я пацієнта, обмежити можливість їх ознайомлення з окремими медичними документами.
 5. У разі смерті пацієнта члени його сім’ї або інші уповноважені ними фізичні особи мають право бути присутніми при дослідженні причин його смерті та ознайомитися з висновками щодо причин смерті, а також право на оскарження цих висновків до суду.
 6. Примірник лікарського свідоцтва про смерть та довідка про причину смерті видається родичам померлого або іншим особам, які зобов’язалися поховати померлого. Медичну інформацію щодо померлого пацієнта після отримання свідоцтва про реєстрацію смерті, крім інформації про причину смерті, заклад не надає.
 7. Інформація, що міститься в медичній документації, становить лікарську таємницю. Доступ до зазначеної інформації мають уповноважені Законом особи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Посилання на сайт:  https://pervunka.com.ua/poriadok-pryyomu-ta-pravyla-perebuvan/

 

У понад 250 медзакладах «первинки» пацієнти можуть отримати супровід та лікування психічних розладів за Програмою медгарантій

Усвідомлюючи вплив та наслідки війни для психічного здоров’я українців, Міністерство охорони здоров’я України та Національна служба здоров’я України впровадили наприкінці минулого року новий пакет «Супровід та лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги» в рамках Програми медичних гарантій. Завдяки йому кожен українець може отримати базову психологічну допомогу безоплатно в закладі первинної медичної допомоги (далі – ПМД).

У межах пакету «Супровід та лікування дорослих та дітей із психічними розладами на первичном уровне медичної допомоги» лікар «первинки» – сімейний лікар, терапевт чи педіатр – може надати пацієнтові базову психологічну допомогу та скласти план ведення та лікування пацієнта в межах своєї компетенції.

Укласти контракт із НСЗУ за цим пакетом можуть ті заклади ПМД, у яких щонайменше 20 % медичних працівників мають відповідний рівень підготовки. Щоб надавати допомогу за цим пакетом, лікарі первинки та медичні сестри повинні пройти спеціальне навчання за сертифікованою програмою mhGAP. Це можуть бути навчальні програми від таких провайдерів, як ВООЗ, Світовий банк, проект MH4U, Лікарі світу, Лікарі без кордонів, Міжнародний медичний корпус, Академія сімейної медицини України, проект Deloitte, проект HOPE, НУО «Проліска», проект PACT.

Марія Мага, сімейний лікар, в. о. директора Чернівецького КНП «ЦПМСД “САДГОРА”» – одна з тих, хто одержав сертифікат про опанування знань за сертифікованою програмою mhGAP. За її словами, після повномасштабного вторгнення кількість пацієнтів, у тому числі із розладами психічного здоров’я, зросла в рази. Адже до регіону почали прибувати внутрішньо переміщені особини, які тікали від війни.

«Налякані, стривожені, скривджені жінки з дітьми, чоловіки яких пішли на війну, потрапили в полон чи пропали безвісти… І вони раптово мають стати сильними, і не знають, чи їхня рідна людина повернеться, чи ні, чи вона буде поранена. Українці зараз переживають дуже складний період, (…) і це, безумовно, впливає на їхнє психічне здоров’я, – ділиться досвідом Марія. – Завдяки знанням, здобутим на курсі, я тепер набагато швидше можу розрізнити різні психічні стани. Стають у пригоді методики самодопомоги для пацієнтів: дихальні вправи, розслаблення та напруження м’язів, медитація, релаксація, візуалізація».

Нині вже 252 медзаклади виконали відповідні умови та має підписаний договір на надання медичних послуг за пакетом «Супровід та лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги».

Знайти медичний заклад, який за договором із НСЗУ надає меддопомогу за цим пакетом, та записатись на консультацію туди можна одним із способів:

 • зателефонуйте до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77,
 • скористайтесь  дашбордом на сайті НСЗУ  – у полі група послуг оберіть пакет «Супровід та лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги».

За згодою пацієнта лікар проведе клінічну оцінку фізичного стану здоров’я та психічного статусу. За результатами скринінгу сімейний лікар може запропонувати:

 • направлення на лабораторні та інструментальні дослідження, щоб діагностувати або виключити ПНР, пов’язані з фізичним здоров’ям;
 • направлення пацієнта до психіатра для діагностики, встановлення діагнозу та для надання рекомендацій із лікування (за згодою пацієнта);
 • першу психологічну допомогу (при чому не лише пацієнтові, а й членам його батьківщини, які доглядають за ним/нею);
 • психосоціальні, а також фармакологічні та поведінкові втручання, а за відсутності позитивної динаміки після цього – направлення до лікаря-спеціаліста.

У разі потреби у психологічній допомозі ви можете звернутися також до свого сімейного лікаря. Він надасть послуги у межах своєї компетенції та у разі потреби спрямує до інших спеціалістів.

Нагадаємо, онлайн-курс «Ведення поширених психічних розладів на первинному рівні медичної допомоги з використанням керівництва mhGAP» був розроблений групою фахівців із психічного здоров’я та загальної практики – сімейної медицини з досвідом роботи з програмою mhGAP, за загальної координації Академії НСЗУ, експертної підтримки ВООЗ та керівництва МОЗ України. Розробка відбувалася в рамках ініціативи першої леді Олени Зеленської з створення Всеукраїнської програми ментального здоров’я та фінансової підтримки Бюро USAID з питань гуманітарної допомоги та підтримки Швейцарської Конфедерації.

Справка: mhGAP – флагманська програма, яку розроблено та впроваджується в Україні Всесвітньою організацією здравоохранения (ВООЗ) за підтримки Міністерства здравоохранения України та Національної служби здоров’я України. Вона спрямована на залучення неспеціалізованих із психічного здоров’я кадрів (наприклад, сімейних лікарів) до надання допомоги людям із психічними розладами – для підвищення доступу пацієнтів до послуг з охорони психічного здоров’я.

Посилання на сайт:  https://moz.gov.ua/article/news/u-ponad-250-medzakladah-pervinki-pacienti-mozhut-otrimati-suprovid-i-likuvannja-psihichnih-rozladiv-za-programoju-medgarantij-

Як правильно харчуватися навесні і на що звертати увагу

Розберімося, на що потрібно звертати увагу в нашому раціоні навесні, щоб не тільки забезпечити його всім необхідним, а й привести до ладу фігуру.

Як же хочеться, знявши з себе зимовий одяг, вдруге виявитися стрункою, легкою, по-весняному новою! Але приміряючи весняний гардероб, раптом розумієш, що улюблена спідниця затісна, а джинси якось не так сидять… Починається пошук швидких методів скидання нагромадженого за зиму. Час не чекає, тому в хід ідуть експресдієти, голодування, пігулки для схуднення. І ніхто не задумується, що трохи послаблений після зимової сплячки організм може сильно постраждати від непродуманих над ним дій.

Весна – не найкращий час для серйозних дієт. Різке обмеження поживних речовин — білка, корисних жирів, складних вуглеводів, вітамінів і мінералів для організму, який після зими дуже часто буває ослабленим, може призвести до загострення хронічних захворювань або виникнення нових проблем зі здоров’ям. Постраждає і зовнішній вигляд – шкіра, волосся та нігті, які не будуть чекати, поки ви почнете їх нормально годувати знову.

Важливо пам’ятати, що весняне харчування треба не обмежувати, а наоборот розширювати – вводити якісні джерела вітамінів та мінералів, повноцінні білки та жири, харчові волокна.

Розберімося, на що потрібно звертати увагу в нашому раціоні весною, щоб не тільки забезпечити його всім необхідним, але й привести до ладу фігуру і влізти в ці «джинси, що сіли за зиму».

Капуста, буряк, морква, заморожені овочі, квашена капуста, небагато свіжих сирих овочів залишаються у нашому раціоні до пізньої весни. І хоча вітамінів у них стає менше, але мінералів та клітковини достатньо. Також можна збагатити свій витаминний та мінеральний раціон пророслими насінням рослин та молодою зеленню, яка скоро почне з’являтися.

Фрукти та ягоди навесні менш різноманітні. Добре використовувати заморожені ягоди. З ними ми отримаємо органічні кислоти, аскорбінову кислоту, які потрібні для наших судин, шкіри та суглобів. Рекомендую їх додавати до страв, а не тільки варити з них компоти. Для напоїв краще використовувати шипшину. Можна використовувати як джерело аскорбінової кислоти цитрусові та ківі. Вони довго зберігають під своєю щільною шкіркою цей вітамін.

Яйця, птиця, морська риба, сир, вершкове масло, сметана важливі не лише вмістом білка та корисних жирів – основи імунітету, а й жиророзчинних вітамінів А, Д, Е. Вони відповідають за нашу кісткову систему, шкіру, волосся та нігті. Крім того, з цими продуктами надходить частина вітамінів групи В, кальцій, цинк, мідь, залізо, йод. Без них нормальний обмін речовин, робота імунної та ендокринної систем не можливі.

Крупи, бобові та хліб із муки грубої помелу – джерела багатьох корисних речовин: рослинного білка, вітамінів із мінералами, харчових волокон. Але для того, щоб привести свою фігуру до ладу, потрібно виключити зі свого харчування білі булки, пиріжки та каші швидкого приготування.

Ну і, звичайно ж, не варто забувати про рослинні олії холодного відтискання, орехи та насіння. Вони будуть підтримувати імунну систему, утримувати вологу в нашій шкірі та надавати здорового вигляду волоссю.

А ось що точно потрібно прибрати з весняного раціону, то це солодкі напитки, пакетовані соки, кондитерські вироби, цукор. Вони не лише заважають нашій імунній системі навесні, а й впливають на нашу фігуру. «Але як же без смаколиків?» — Запитаєте ви. Ми маємо сухофрукти, мед, чорний шоколад. Я думаю, що під час повноцінного харчування цього, в невеликій кількості, буде достатньо, щоб підсолодити наш раціон.

Щоб успішно втрачати лишній вес, потрібен раціональний розклад харчування. Багато людей з якими спілкуюся на консультаціях не можуть повірити, що для схуднення потрібно, по-перше, – їсти, а по-друге, – їсти регулярно. А по-третє, рівномірно розподілити калорії протягом дня.

Такий має бути ваш весняний курс на оновлення. Не забуваймо, що правильне харчування лише один із факторів приведення ваги до норми. Важливо достатньо рухатися, гуляти на свіжому повітрі, зайнятися фітнесом чи танцями. Принаймні, у разі повноцінного харчування на це у вас вистачить сил.

Отже, що робимо? Переглядаємо своє харчування, прибираємо, ви самі знаєте що, з раціону, розділяємо всі корисні продукти на 3-4-5 прийомів… І поступово поринаємо у спорт. Вперед до доброго самопочуття та гарної фігури! Тоді не доведеться весь час худнути до весни, літа чи будь-якої дати.

Всім смачної та здорової весни!

 

 

 

 

 

 

 

 

Посилання на сайт:  https://tsn.ua/lady/zdorovye/zdorovyi-obraz-zhizni/yak-pravilno-harchuvatisya-vesnoyu-i-na-scho-zvertati-uvagu-1734943.html

Щеплення допомагають запобігти найпоширенішим інфекційним захворюванням, зокрема дифтерії, правцю тощо. За три місяці 2023 року 3,3 млн українців отримали планові прищіплення. З них понад 2 млн – діти до дев’яти років та ще 965 тис. – з 10 до 19 років, за даними Електронної системи охорони здоров’я. 

Важливо не відкладати вакцинацію та дотримуватися графіку щеплень. Дорослі та діти можуть отримати планові щеплення безоплатно. Як це зробити, розповідає НСЗУ.

Які щеплення можна зробити безкоштовно?
Планові прищеплення входять до Національного календаря профілактичних щеплень. Їх можна отримати безоплатно за Програмою медичних гарантій в межах пакету “Первинна медична допомога”.

Мова про щеплення від 10 найпоширеніших та найнебезпечніших хвороб: гепатит В, туберкульоз, кір, паротит, краснуха, дифтерія та правець, кашлюк, поліомієліт, гемофільна інфекція.

Більшість з цих вакцин ми одержуємо у ранньому дитинстві. Одні вакцини формують імунітет на всю життя після 1-2 доз, наприклад проти туберкульозу або кору, паротиту та краснухи (щеплення КПК). Іншим вакцинам потрібно 5-6 доз для вироблення достатнього рівня антитіл, наприклад проти кашлюка чи поліомієліту. Тоді як проти дифтерії та правця потрібно вакцинуватися щодесять років після 16 років. Тому вперше дорослі повторно повинні вакцинуватися у 26 років.

Важливо не ігнорувати графік вакцинації та за можливості робити всі щіплення своєчасно. З графіком планових щеплень можна ознайомитися за посиланням . 

Як отримати щеплення під час війни
Для планової вакцинації важливо мати укладену декларацію з лікарем. Вакцинуватися можна в комунальних закладах первинної медичної допомоги, а також у приватних медзакладах та у лікарів-ФОП, які підписали договір з НСЗУ та мають можливість проводити вакцинацію. Внутрішньо переміщені особи, які переїхали в інші регіони країни, можуть розраховувати на первинну медичну допомогу включно із вакцинацією навіть без декларації.

Щоб знайти медзаклад первинної медичної допомоги телефонуйте за номером 16-77 – контакт-центр Національної служби здоров’я України. Оператори підкажуть, де знайти найближчу первинну медичну допомогу.

Під час прищіплення радимо уточнити чи лікар вніс дані про вакцинацію до електронної системи охорони здоров’я. Адже це гарантія, що інформація про факт вакцинації збережеться і не загубиться, що може трапитися з паперовими справками та медичними картками. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Посилання на сайт:  https://nszu.gov.ua/novini/vsesvitnij-tizhden-imunizaciyi-yak-zrobiti-shcheplennya-pid-861

Електронні звернення та запити

 

 

 

 

 

 

 

 

Посилання на сайт:  https://service.e-health.gov.ua/gromadyanam/koristuvacham-ecoz/termination

 

 

 

 

 

 

Посилання на презентацію програми Ти як!

День пам’яті Чорнобильської трагедії. У чому є загроза радіації для людини?

Після аварії на Чорнобильській атомній станції минуло 37 років, і вже більше року з того моменту, як російські окупанти набили весь світ новою небезпекою, – захопивши територію ЧАЕС. Україна вже заплатила високу ціну за ліквідацію цієї глобальної ядерної катастрофи, та її наслідки ми відчуваємо й досі.

У чому небезпека радіації для здоров’я людини

Радіація може впливати на організм людини на клітинному рівні

Так, радіація може призводити як до загибелі, так і до модифікації клітин, у тому числі ушкодження ДНК. Ураження великої кількості клітин може призвести до дисфункції пошкодженого органу чи навіть смерті.

Медичні наслідки впливу радіації

Ранніми медичними наслідками зазвичай є опіки шкіри, облисіння, або порушення репродуктивної функції. Клітинні мутації, що впливають на подальший поділ клітин, можуть призвести до онкологічних захворювань. Якщо змінам піддаються клітини, що несуть наслідкову інформацію, це може спричинити генетичні порушення у майбутніх поколіннях.

Наслідки аварії на Чорнобильській АЕС

 • За визначенням UNSCEAR та ВООЗ, Чорнобильська аварія є глобальною ядерною катастрофою найвищого рівня.
 • За різними даними, у 1986–1987 роках у дезактивації території АЕС та прилеглої місцевості були задіяні від 200 000 до 900 000 людей. Загальну кількість евакуйованих із забруднених територій також оцінюють по-різному — від 135 000 до 350 000.
 • Середня ефективна доза зовнішнього опромінення учасників ліквідації наслідків аварії, за даними Національного наукового центру радіаційної медицини, у 1986–1987 роках становила 163,7 мЗв, а у 1988–1989-х — 45,8 мЗв. Мешканці Прип’яті під час евакуації отримали дози 11–19 мЗв.
 • Погіршення здоров’я як у ліквідаторів, так і потерпілих від наслідків аварії реєструють за всіма класами хвороб. Крім цього, безперечно, погіршується демографічна ситуація. Частково показники дитячої смертності в забруднених районах були вищими за чисті райони.
 • Експертами Національного наукового центру радіаційної медицини було зафіксовано драматичне зростання захворюваності на рак щитоподібної залози у тих, хто був опромінений у дитячому віці (0–14 років).
 • Очевидною є чітка тенденція до затримки фізичного розвитку у дітей із радіоактивно забруднених територій, а також погіршення соматичного та психічного здоров’я за всіма класами хвороб, зокрема патологія щитоподібної залози, порушення регуляції з боку імунної, ендокринної та нервної систем.

Сьогодні світ має пам’ятати про недопустимість подібного лиха в майбутньому і не дозволити росії використовувати об’єкти атомної енергетики для шантажу та загроз, що є порушенням принципів ООН , Статуту ООН , міжнародного права та Статуту МАГАТІ.

 

 

 

 

 

 

 

 

Посилання на сайт:  https://www.phc.org.ua/news/den-pamyati-chornobilskoi-tragedii-u-chomu-nebezpeka-radiacii-dlya-lyudini

 

В Україні запущено Національний портал з імунізації

Це перший в Україні профільний ресурс, присвячений усім питанням вакцинокерованих інфекцій, прививок та використання вакцин. На вебсайті  vaccine.org.ua  міститься вичерпна інформація про вакцинацію в Україні для медичних фахівців та представників громадськості, які шукають доказові матеріали про вакцину та прищіплення.

«Дуже важливо, щоб кожен мав швидкий доступ до достовірної інформації про імунізацію, прищіплення та вакцинацію, яка буде регулярно оновлюватись. І той, хто займається вакцинацією професійно, або той, хто потребує цієї послуги на рівні споживача, матиме доступ до перевірених даних. Запуск Національного порталу з імунізації – це приклад результативної взаємодії національного рівня, міжнародних партнерів та громадськості», – Олександр Заіка , керівник національної програми імунізації МОЗ України.

Сьогодні користувачам порталу доступна така інформація: вакцинація за віком, групами професійного та медичного ризику; перелік офіційних джерел інформації; матеріали для друку та ознайомлення; інформація для внутрішньо переміщених осіб та мігрантів; актуальний календар прививок; регуляторні нормативні документи; статистичні дані; адреси та контакти пунктів вакцинації; позиції технічних груп; цитати та зворотній зв’язок з експертами; перелік професійних асоціацій; дані про всі вакцинокеровані інфекції; новини в галузі імунізації тощо.

«Робота порталу з імунізації – це допомога професійній спільноті у роботі з людьми та у профілактиці захворювань. Одночасно завдяки роботі порталу безпосередньо можна отримати відгуки на питання професійної спільноти», – Федір Лапій , головний експерт національного порталу з імунізації, к.м.н., голова Національної технічної групи експертів з імунізації.

 

 

 

 

 

 

Посилання на сайт:  https://moz.gov.ua/article/news/v-ukraini-zapuscheno-nacionalnij-portal-z-imunizacii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Посилання на qr -код : <a href=»https://vaccine.org.ua» style=»width: 2048px; height: 856px; display: block;» target=»_blank» title=»Національний портал імунізації»><img src=»https://vaccine.org.ua/wp-content/uploads/2023/04/1-1200.jpg» alt=»Національний портал імунізації» » /></a>

Чому важливо пильнувати родинки та на що потрібно зважати

Травень – місяць освіченості про меланому – один із найнебезпечніших типів раку шкіри. Меланома – це злоякісне новоутворення, яке розвивається з пігментних клітин меланоцитів та найчастіше вражає шкіру. Проте в окремих випадках меланома може розвиватися й на слизових оболонках, під нігтями, на райдужці ока, а далі – через лімфу та дах – вражати майже всі органи. Меланома може виникати не лише там, де є родимка, а й у місцях, де її немає.

За даними Національного канцер-реєстру України, у 2020 році було зарегистрировано 2422 випадки меланоми, трохи більше ніж третину випадків – 37,7 % – виявили під час профілактичних оглядів.

Тому дуже важливо регулярно оглядати шкіру свою та своїх близьких – це допоможе вчасно виявити підозрілі зміни.

Для самодіагностики у всьому світі застосовують шкалу «ABCDE»:

A (ASYMMETRY, АСИМЕТРІЯ). ЯКЩО ВІЗУАЛЬНО РОЗДІЛИТИ РОДИНКУ АБО ПЛЯМУ НА ШКІРІ НАВПІЛ, ЩО ВИГЛЯДУЮТЬ ПОЛОВИНКИ ОДНАКО? ЯКЩО НІ – ЦЕ МОЖЕ БУТИ ЗАГРОЗЛИВИМ ОЗНАКОМ.

B (BORDER, МІЖ). МІЖ РОДИМКИ МАЄ БУТИ РІВНОЮ ТА ЧІТКОЮ. ЗУБЧАСТІ ЧИ НЕРІВНІ КРАЇ РОДИМКИ – ПРИВІД ДЛЯ ЗАНЕПОКОЄННЯ.

C (COLOR, КОЛІР). ЯКЩО БАТЬКІВЩИНА ЗМІНИЛА ЗАБАРВЛЕННЯ (НАПРИКЛАД, З’ЯВИЛОСЯ ПОЧЕРВОНІННЯ) ЧИ ПРОСТО МАЄ НЕРІВНОМІРНИЙ КОЛІР – ЦЕ ПРИВІД ПОВЕРНУТИСЯ ДО ЛІКАРЯ.

D (DIAMETER, ДІАМЕТР). ПОМІТИЛИ, ЩО РОДИНКА ПОЧАЛА ЗБІЛЬШУВАТИСЯ? АБО БІЛЬША ЗА РОЗМІР ГОРОШИНИ (5-6 ММ) – СПОСТЕРІГАЙТЕ І СКОНТАКТУЙТЕ ЗІ СПЕЦІАЛІСТОМ.

E (EVOLVING, РОЗВИТОК). ПРИВОДОМ ПОРАДИТИСЯ З ЛІКАРЕМ ТАКЖЕ Є ТІ, ЩО БАТЬКІВЩИНА АБО ПЛЯМА НА ШКІРІ ЗМІНИЛА КОЛІР, РОЗМІР ЧИ ФОРМУ ПОПРОДУЖ ОСТАННІХ КІЛЬКИХ ТИЖНІВ АБО МІСЯЦІВ.

Найпоширенішим ознакою меланоми є трансформації шкіри: нові родинки або зміни у старих, а також ураження шкіри, що довго не загоюються. Не прехтуйте профілактичними оглядами у свого сімейного лікаря та зверніться до нього в разі, якщо помітили якісь підозрілі зміни.

Посилання на сайт:  https://moz.gov.ua/article/health/chomu-vazhlivo-pilnuvati-rodimki-ta-na-scho-potribno-zvazhati

МОЗ пояснює: які документи необхідні для проходження МСЕК

Міністерство охорони здоров’я України нагадує, що медико-соціальна експертиза проводитиметься для встановлення інвалідності хворим, які досягли повноліття, потерпілим від нещасного випадку на виробництві професійного захворювання та особам з інвалідністю за направленням лікувально-профілактичного закладу охорони здоров’я після проведення діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів  

Під час звернення до МСЕК вам необхідно мати з собою документи, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлене захворюваннями, наслідками травм або вродженими вадами, які спричиняють обмеження нормальної життєдіяльності особи.

Крім того, необхідно пред’явити:

 • паспорт або ID картку з витягом з Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання;
 • військовий квиток (копію) або тимчасове посвідчення (для військовозобов’язаних, призовників);
 • направлення на МСЕК (форма №088/о);
 • медичну документацію, оригінали (виписки з амбулаторної карти форма 025/о, виписки з історії хвороби стаційарного хворого форма 027/о, результати лабораторних, інструментальних, променевих обстежень, консультативні висновки профільних обласних спеціалістів тощо) та амбулаторну картку хворих;
 • інші додаткові документи у разі необхідності підтвердження тієї чи іншої причини інвалідності.

Також МОЗ нагадує, що на період дії воєнного стану на території України процедуру проведення медико-соціальної експертизи спрощено. МСЕК здійснює свої функції за принципом екстериторіальності . 

У разі, коли особа звертається за встановлення інвалідності та не може прибути на огляд до МСЕК, комісія може приймати рішення про встановлення інвалідності заочно на підставі направлення лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я.

Якщо ви або ваша дитина має інвалідність і не можете пройти обстеження та оформити направлення на МСЕК, строк  повторного  огляду вважається продовженим на весь час дії воєнного стану та протягом 6 місяців після його припинення/скасування.

Посилання на сайт:  https://moz.gov.ua/article/news/moz-roz%ca%bcjasnjue-jaki-dokumenti-neobhidni-dlja-prohodzhennja-msek

«Психічні проблеми не хворіти»

Як самостійно опанувати емоції

За рік повномасштабної війни фахівці фіксують ріст кількості звернень до психологів, психотерапевтів чи психіатрів. За словами Софії Влох, за цей рік значно зросло усвідомлення важливості піклування про своє ментальне здоров’я. Вона відзначає, що від українських почастішали запити на надмірну тривогу, почуття невизначеності, що супроводжуються панічними атаками, різними тілесними симптомами. У людей, що страждають на тривожні розлади, рівень тривоги зростав хвилеподібно.

«На початку війни ми всі відчували сильну тривогу, але завдяки захисним механізмам організму більшість її швидко опанували. Далі рівень тривоги залежав від розгорталися подій, від того, чи є якась невизначеність», – зазначає лікарка.

Для того щоб самостійно справлятися з тривогою, Софія Влох радить займатися самопросвітництвом. Наприклад, Інститут психічного здоров’я УКУ розробив медіа-проект « Академія стійкості » , що містить техніки, які можна виконувати самостійно.

«Коли людина відчуває тривогу, найперше, що вона може зробити – це повернутися в тут і зараз, сказати собі: моя тривога – це нормально, це одна з п’яти базових емоцій. Можливо вона зараз є надмірна, дискомфортна, але тривога має бути дискомфортною. Вона сигналізує людині про опасность», – пояснює психологіня.

Також вона радить використовувати техніки дихання, які одними з перших допомагають перемкнути увагу, застосовувати будь-які методи переключення уваги завдяки зору, слуху, нюху, смаку, дотик. Наприклад, можна назвати п’ять предметів навколо себе, понюхати щось приємне, ввімкнути улюблену музыку, відкрити вікно і почути спів пташок, або взяти до рук якийсь предмет, що повертає до тепер.

Ще одна техніка – це розділення переживань на корисні і некорисні. Корисні – це про реальну проблему, яка є тут і зараз і вже трапилась, на яку ми маємо вплив і оцінюємо збалансовано. Якщо йдеться про гіпотетичну проблему, яка лише може трапитись і на яку ви зараз не маєте впливу, можна запитати себе, чи корисно хвилюватись про неї зараз.«Багатьом на початку війни допомагало прибирання. Чудова техніка для тут і зараз, є вплив, є результат і контроль. У тому всьому безконтроллі і невизначеності нам так важливо мати контроль», – розповідає Софія Влох.

Коли варто йти до терапевта

Якщо тривога є постійною та надмірною, супроводжується підвищеним серцебиттям, пітнінням, запамороченням і впливає на якість життя, необхідно звертатися до спеціаліста. При цьому до тривоги може долучатися пригнічений настрій, що не змінюється, наприклад, упродовж двох тижнів.

«Якщо ми бачимо, що це триває, як мінімум, два тижні, супроводжується дискомфортом, впливає на різні галузі життя, якість яких погіршується, тоді варто йти до фахівця», – наголошує психіатриня.

Психотерапевт, насамперед, має оцінити стан, і більшість едукованих психотерапевтів можуть запідозрити, чи тривога не переросла в тривожний розлад. Цей діагноз має підтвердити лікар-психіатр. Якщо йдеться лише про надмірну тривогу, то її можна пропрацювати з терапевтом.

«Доказовим методом боротьби з надмірною тривогою, яка є у складі того чи іншого розладу, є когнітивно-поведінкова терапія (КПТ). Є інші методи психотерапії, які теж можуть працювати, але за протоколом психіатра, при надмірній тривозі чи тривожному розладі рекомендовано КПТ», – зазначає лікарка.

Загалом для того, щоб навчитись справлятися з різними видами тривоги, за протоколом КПТ, необхідно 10-20 консультацій, а швидких технік опанування тривоги можна навчитися за кілька консультацій. Однак на терапії важливо з’ясувати, що стоїть за тривогою.

Коли потрібно звертатися до психіатра

До психіатра пацієнта може скерувати сімейний лікар чи психотерапевт. Важливо також медикаментозне лікування поєднувати з терапією. Ліки можуть знизити рівень тривоги, однак пацієнт має навчитися усвідомлювати емоції та опановувати їх.

Ростислав Гривул зазначає, що за рік повномасштабної війни кількість звернень до психіатрів також зросла. На початку переважали скарги на надмірну тривогу, зараз же, каже лікар, зросла кількість звернень від тих, хто має тривожно-депресивні розлади.

«Найбільш виразною ознакою того, що необхідно звертатися до лікаря, є труднощі соціального функціонування, коли не хочеться виходити з дому чи робити звичні речі; коли вранці після прокидання є відчуття втоми, безсилля, безсоння і це відчуття не зникає протягом кількох тижнів», – зазначає Ростислав Гривул.

Також передумовою звернення до фахівця є нав’язливі думки, які ходять по колу і з яких не можна самостійно перемкнутися.

«Стигма психіатрії лякала завжди. Людям часто важко зізнатися у психічних проблемах, бо вони не хворіють. Крім цього, багато людей схильні вірити стереотипам про те, що лікар обов’язково виписує антидепресанти, які потрібно приймати роками і вони викликають залежність. Але це не так. Лікування шкірного пацієнта дуже індивідуальне», – пояснює психіатр.

У цьому випадку, каже він, лікарі мають проявити терпіння і правильно пояснити, що з ними відбувається, чим це спричинено, що може полегшити цей стан, як діють ліки.

«Парадокс психіатричних ліків, зокрема антидепресантів, в тому, що залежно від дозування і тривалості прийому, вони можуть визначатися і як легкі снодійні, які не викликають залежності, а у великих дозах – для лікування тяжких хвороб, таких як шизофренія чи біполярний розлад . І цей факт також часто відлякує пацієнтів», – зазначає Ростислав Гривул.

Він додає, що фахівці призначають антидепресанти при тривозі, безсонні, депресії, обсесивно-компульсивних розладах (ГКР), порушеннях імпульс-контролю, поведінкових розладах. Ці препарати допомагають збільшити рівень серотоніну, що допомагає людині краще контролювати собі, легше реагувати на життєві труднощі.

Ростислав Гривул наголошує , що антидепресанти призначають не всім. Є група протитривожних ліків, які призначають при гострих ситуаціях, що вимагають термінової реакції. Йдеться про бензодіазепіни  та  барбітурати , які діють як протитривожні та снодійні ліки і при тривалому прийомі можуть потенційно викликати залежність. Водночас при гострих станах ці препарати є дієвими, проте їх потрібно приймати лише за рецептом лікаря. 

«Медикаменти, а особливо антидепресанти, які застосовують при тривозі та тривожних розладах, повинні бути зрозумілі пацієнту. Чоловік має чітко знати, що це за препарати, чому їх йому призначили, як вони діють, як їх приймати, яке дозування, чому вони діють лише за кілька тижнів прийому. Це має бути кооперація між фахівцями, регулярні повторні консультації щодо оцінювання дії медикаментів», – зазначає Софія Влох.

Вона додає, що під час війни люди особливо потребують психологічної стійкості і для цього необхідно знати свої цінності, сенс життя, організувати свій простір так, щоб дії були ефективними, визначити, що може забирати енергію, налаштуватися на корисне мислення, ефективно регулювати емоції та по -різному взаємодіяти з іншими людьми Це допомагає краще переживати життєві труднощі.

Ростислав Гривул додає, що вже зараз необхідно думати про масову державну освітню програму, яка пояснюватиме важливість правильного піклування про ментальне здоров’я.

 

Посилання на сайт : https://zaxid.net/psihichni_problemi_ne_bolyat_n1562607

 Міжнародний день боротьби за права інвалідів

Щороку 5 травня в світі відзначають Міжнародний день боротьби за права інвалідів. Він покликаний звернути увагу людей на проблеми, пов’язані із захистом прав людей з обмеженими можливостями. Свій початок історія «міжнародного дня боротьби за права інвалідів» бере 5 травня 1992 року. У цей день люди з обмеженими можливостями з сімнадцяти країн, одночасно провели перший загальноєвропейський день боротьби за рівні права і проти дискримінації інвалідів. З того часу подібні заходи проводяться кожне п’яте травня.

Метою Дня боротьби за права інвалідів є сприяння глибшому розумінню проблем, пов’язаних з інвалідністю, і мобілізація підтримки прав, гідності і благополуччя інвалідів. Люди з обмеженими можливостями мають такі ж права на працевлаштування, доступну освіту і інфраструктуру, як і інші категорії громадян.

Російська агресія принесла горе та страждання українському народові. Чимало військовослужбовців стали інвалідами, захищаючи нашу країну від жорстокого ворога. Найбільш поширені травми серед військових – це кульові та осколкові поранення. Особами з інвалідністю стають і громадянські жителі, на голови яких щодня падають російські ракети та безпілотники.

Згідно зі статтею 7 Законом України « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціальної захистудо осіб з інвалідністю внаслідок війни належати особи з числа військовослужбовців діючої армії та флоту, партизанів, підпільників, працівників, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, здобутих під час захисту Батьківщини, виконання обов’язків військової служби (службових обов’язків) чи пов’язаних з перебуванням на фронті, в партизанських загонах та з’єднаннях, підпільних організаціях та групах та інших формуваннях, визнаних такими законодавством України, в районі воєнних дій, на прифронтових дільницях залізниць, на спорудженні оборонних рубежів , військово -морських баз та аеродромів у період громадянської та Другої світової воєн або за участю у бойових діях у мирну годину».

Питанням лікування, протезування та реабілітації военнослужбовців в Україні приділяється велика увага. Це встановлена ​​складна система медичних, психологічних та професійних заходів, спрямованих на запобігання розвитку патологічних процесів, що призводять до втрати працездатності; ефективне та раннє повернення військовослужбовців до професійної діяльності.

Слід зазначити, що чималу допомогу у реабілітації військовослужбовців ЗСУ надають наші західні партнери.

Нещодавно Правительство запитало механізм спрямування на лікування за кордон захисників України.

Кабмін прийняв  постанову  «Про внесення змін до Порядку спрямування осіб зі складових сил оборони та сил безпеки, які потерпіли у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на лікування за кордон».

Це дозволило у максимально стислі терміни отримати необхідне лікування чи реабілітацію за кордоном, без лишніх бюрократичних процедур.

 

Презентація "Міжнародний день боротьби за права інвалідів" | Презентація. Вихівна робота

 

 

 

 

 

 

Посилання на сайт : https://armyinform.com.ua/2023/05/05/sogodni-mizhnarodnyj-den-borotby-za-prava-invalidiv/

Як переживати втрату близької людини

Коли ми стикаємося з втратою, то разом із горем відчуваємо безнадію та відчай. Безпорадність і неможливість щось змінити, щоби повернути близького людини, – те, що мучити і не дає спокою. Це робить горіння ще важчим. Але треба жити далі – заради собі, заради тих, хто живий, заради тих, хто пішов.

Існують певні правила, які допоможуть пережити втрату та підтримати біля інших членів батьківщини, наприклад дітей. Вони прості, але натомість працюють.

Що робити, як і де брати сили, щоб жити далі після втрати близької людини розповіла  психологіня Тетяна Єрмолаєва, учасниця проекту «Психосоціальна підтримка під час війни» та одна з тих, хто надавав підтримку потерпілим та свідкам трагедії у Дніпрі 14 січня ц. р., коли внаслідок влучання російської ракети у багатоповерхівку загинуло 46 людей.

Вона, зокрема, радити:

 1. Дотримуватись режиму дня. При горі, розпалі, апатії необхідно робити щоденні рутинні справи: снідати, приймати душ, достатньо спати, виходити ззовні, хоч би для того, щоб купити продукти. Часом це може бути складно, але важливо підтримувати фізичні сили, щоб мати можливість відновитися психічно.
 2. Піклуватися про себе. Ми не можемо відмовитись від горювання. Нам потрібно виділити годину, яку ми посвятимо людині, яку втратили. Це година на ритуалі, які відпрацьовані роками: поминальні дні, відвідування кладбища тощо. Але це має бути дозованим, це не повинно бути завжди.
 3. Попрощатися та відпустити. Коли ми когось втрачаємо, ми повинні бути вдячні тій людині, яка від нас пішла, бо вона щось для нас залишила, чомусь нас навчила і чимось поділилася. Ми маємо подякувати їй і відпустити. Попрощатися з нею.

Це важкий шлях – пережити біль втрати, але його можна пройти. Кого б ми не втратили в цій житті, ми повинні пам’ятати, що ми не залишились наодинці. Є люди, які готові допомогти нам та хочуть нам допомогти. І треба навчитися приймати допомогу, якою б вона нам не здавалася, а також, можливо, допомогти пережити втрату тим, хто з нами поруч.

Нагадаємо також,  як не нашкодити словами підтримки  людям у горі.

Посилання на сайт:   https://moz.gov.ua/article/news/jak-perezhivati-vtratu-blizkoi-ljudini

Маршрут пацієнта: куди можна звернутися по психологічну допомогу

Українські пацієнти мають можливість отримати психологічну та психіатричну допомогу у медзакладах країни безоплатно. Розповідаємо де і як це можна зробити.

Існує кілька способів, якими людина може скористатися, якщо потребує психологічної допомоги.

 1. Звернутись до свого сімейного лікаря.

Сімейний лікар проведе базовий скринінг і надасть базову психологічну допомогу, а за потреби направити до вузького фахівця – психолога, психотерапевта чи психіатра.

Зауважимо: якщо в умовах війни ви втратили зв’язок зі своїм сімейним лікарем (наприклад, через вимушене переселення), ви можете звернутися до іншого сімейного лікаря за місцем свого фактичного перебування – для цього не потрібно підписувати декларацію.  

 1. Звернутись до лікаря «первинки», який пройшов спеціальне навчання.

В межах  Всеукраїнської програми ментального здоров’я  близько 10 000 лікарів первичного ланка надання медичної допомоги – сімейні лікарі, терапевти, педіатри – отримали сертифікати про навчання з ведення поширених психічних розладів та можуть надавати кваліфіковану психологічну допомогу людям із психічними розладами.

Крім того, вже понад 330 медзакладів «первинки» надають психологічні послуги за новим пакетом «Супровід та лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги» у межах програми медичних гарантій, тобто безоплатно.

Знайти один із таких медзакладів і записатися на прийом до лікаря можна на  дашборді  НСЗУ (ліворуч на сторінці слід скинути всі фільтри, а в полі «Група послуг» – обрати пакет «Супровід та лікування дорослих та дітей із психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги») )) — П. 51).

Якщо скористатися дашбордом немає можливості, знайти найближче до вас медзаклад, яке надає психологічну допомогу в межах зазначеного пакету, можна через контакт-центр НСЗУ за номером 16-77.

 1. Також можна самостійно звернутись до вузького фахівця з психічного здоров’я.

Власне, самостійно в разі потреби можна звернутися до психолога в закладі охорони здоров’я. А якщо є підозри на симптоми психічного розладу – до лікаря-психіатра. Для самозвернення до цих фахівців направлення не потрібне.
Надання психологічних послуг в закладах охорони здоров’я є безоплатним . Це передбачено в межах програми медичних гарантій та фінансується Національною службою здоров’я України (НСЗУ). 

Щоб знайти медзаклад, у якому приймає потрібний вам спеціаліст, зверніться до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77 або через контакт-центр Міністерства охорони здоров’я за номером 0-800-60-20-19.

 1. Звернутись до приватного фахівця.

Наразі в Україні працює дуже багато міжнародних проектів, які як гуманітарний компонент надають послуги з охорони психічного здоров’я, психологічної допомоги, психосоціального супроводження. Інформацію про них можна знайти в інтернеті, соціальних мережах, ЗМІ, через знайомих чи іншим способом. Проте будьте уважними та перевіряйте інформацію щодо компетентності спеціаліста, до якого плануєте звернутися за психологічною допомогою. Зокрема, Яна Українська, завідувачка сектору з охорони психічного здоров’я департаменту медичних послуг МОЗ України, радить питати фахівця з психічного здоров’я про його освіту. За її словами, професіонал завжди охоче продемонструє свої сертифікати та дипломи – адже це свідчення про його компетентність.

Також зверніть увагу, що послуги приватних фахівців можуть бути безоплатними, частично безоплатними (наприклад, безоплатна лише перша зустріч) або платними. Тому варто завчасно дізнатися про вартість та умови надання психологічної допомоги, якщо ви звертаєтесь до приватного психолога.

Дбаймо про свій фізичний та психічний стан та будьмо здорові!

Посилання на сайт:  https://moz.gov.ua/article/news/marshrut-pacienta-kudi-mozhna-zvernutisja-po-psihologichnu-dopomogu

Як правильно подати звернення до НСЗУ

Якщо у медзакладі, який має укладений договір із НСЗУ, у пацієнта вимагали купувати ліки, які є в Національному переліку основних лікарських засобів або оплачувати послуги, які покриває Програма медичних гарантій, це порушення. 

У такому випадку подати звернення до НСЗУ може сам пацієнт або його уповноважена особа. Якщо звернення подає уповноважена особа, потрібно надати документ, який підтверджує право подавати звернення від імені пацієнта. Такою є вимога закону “Про звернення громадян”, яким керується НСЗУ під час розгляду звернень.

Документами, що підтверджують повноваження представника, можуть бути, наприклад, довіреність фізичної чи юридичної особи, свідоцтво про народження дитини або рішення про призначення опікуном. Довіреність фізичної особи має бути посвідчена нотаріально.

Тож якщо пацієнт подає звернення не особисто, зі змісту жалобы має бути можливо встановити правомірність іншої особи діяти від імені пацієнта.

Рекомендації щодо подачі  звернення:
1. Зазначте прізвище, ім’я та по батькові пацієнта, дату народження (у форматі день, місяць, рік народження) та зазначте дату події, яка сталася з пацієнтом.
2. Правильно вкажіть назву лікарні. Якщо у Вас є можливість, додайте код ЄДРПОУ — його легко знайти в інтернеті.
3. Напишіть посаду, прізвище, ім’я та по-батькові особи, яка вимагала оплату за медичні послуги, ліки чи інші матеріали.
4. Детально опишіть ситуацію: які саме ліки у вас вимагають докупити. За можливістю зазначте суму коштів, яку вам довелося витратити, або яку з вас вимагали. По можливості, додайте копії чеків на ліки чи медичні послуги, які довелося придбати за власний кошт.
5. Вкажіть свої контакти, які допоможуть зв’язатися з вами: номер телефону, електронну адресу.
6. Якщо залишилися питання щодо оформлення звернення зі скаргою, зателефонуйте до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77.
Для того, щоб скарга мала позитивний результат, важливо надати якомога більше фактів та доказів вимагання коштів (чеки, фото чи відео, імена медпрацівників, які вимагали кошти) . Це допоможе встановити факт порушення. Подати звернення до НСЗУ можна за допомогою електронної форми на  сайті  або за безкоштовним номером 16-77.

 

Посилання на сайт:  https://nszu.gov.ua/novini/yak-pravilno-podati-zvernennya-do-nszu-876

Що треба знати про психічне здоров’я: на запитання відповідає лікар-психіатр Сергій Шум

Чому не соромно звертатися до психолога, психотерапевта чи психіатра?

Психічні розлади досі часто незрозумілі для суспільства. Людей, які мають проблеми із психічним здоров’ям, завжди намагалися відокремити від суспільства. Людина може розуміти, що у неї є певні проблеми з психічним здоров’ям, і навіть бути готовою звернутися до лікаря, але має страх, що подумає суспільство. Лікарі повинні дати людям інформацію, що психічні розлади – це такі самі розлади, як виразкова хвороба чи пневмонія, і за допомогою треба звертатися тоді, коли ця потреба виникає.

Входять послуги лікаря-психіатра до первинної медичної допомоги?

Ні, це спеціалізована допомога. Сімейні лікарі будуть навчатися визначати наявність психічних розладів та працювати з людиною або направляти до лікаря-психіатра.

Як долають власні психологічні травми психологи, психотерапевти та психіатри?

Лікар-психіатр, як і будь-яка інша людина, може захворіти. Коли психотерапевти та психологи працюють з пацієнтами, вони працюють з травмами, і це може впливати на їхній власний психологічний стан. Проте лікарів навчають, як керувати цими станами. Щоб бути акредитованим міжнародною асоціацією і мати можливість вести практику, лікар навчається керувати собою у процесі надання допомоги.

Як родичі можуть допомогти людині, яка має психічний розлад та проходитиме лікування?

Перше, що потрібно пам’ятати: ваш родич — це ваша рідна людина, яка просто має певний розлад. Батьківщина має допомагати повернутися людині до суспільства, а якщо це неможливо — піклуватися, щоб людина не зазнала жорсткого поводження через свій психічний стан.

В які служби звертатися, якщо людина з психічними розладами є небезпечною для оточуючих і відмовляється від госпіталізації?

Якщо людина агресивна і вже нападає на інших людей, то тоді необхідно викликати поліцію та екстрену допомогу для госпіталізації. Пацієнта відвезуть до психіатричної лікарні, де лікарі його оглянути і ухвалять рішення: чи потребує ця людина примусового лікування чи не. Якщо пацієнт таки потребує лікування, то вже психіатрична лікарня звертається до суду за призначенням примусового лікування. Поки рішення суду немає, людина отримує медикаментозне лікування за рішенням колегії лікарів-психіатрів.

Що таке депресія і як з нею боротися?

Депресія та тривога – найпоширеніші стани у психотерапії. Депресія може бути нормальною реакцією на певні життєві обставини. Перші прояви депресії: відчуття нікчемності, втрата чи набір ваги за короткий проміжок години. За перші ознаки вже можна звертатися до сімейного лікаря. Не можна допускати стану, коли глибока депресія може призвести до суїциду. Таке трапляється, коли людина вчасно не звернулася по допомогу. Також депресія може бути проявом низки психічних хвороб. Для того, щоб чітко встановити, що це за психічний розлад, необхідно звернутися до фахівця. Не потрібно самостійно вирішувати цю проблему та вживати психоактивні речовини.

Як упоратися з післяродовою депресією?

За статистикою, 1 з 7 жінок має післяродову депресію. Якщо вчасно не надати допомоги, жінка може зробити суїцид або розширений суїцид (вбивство собі та дитини). Лікарі в пологових повинні навчатися розпізнавати ці стани та запобігати. Ознаки післяпологової депресії такі самі, як і ознаки звичайної депресії: зниження емоційного фону, ідеї самоприниження, сповільнене мислення та рухи протягом тривалої години. При перших ознаках треба звертатися до лікаря.

Чим депресія відрізняється від емоційного вигорання?

Емоційне вигорання та депресія – це різні стани. Емоційне вигорання може призвести до депресії. Емоційне вигорання — це проблема, пов’язана з працею людини, коли та не може виконувати робочі завдання, або намагається уникати роботи взагалі. Причини можуть бути різні: психологічне насильство на роботі, невідповідна оплата праці або коли людина не бачить розвитку у тій справі, якою займається. Ці чи інші причини пов’язані з виконанням своїх професійних обов’язків на роботі.

Як попередити фобії у дітей?

У певні періоди години дитина потребує більшої уваги батьків. Якщо дитина каже, що боїться темряви чи має інші страхи, не треба применшувати її відчуття. Батьки повинні бути тими людьми, до яких дитина може звернутися по допомогу. Перше, що треба зробити батькам – це подумати, чому виникла така ситуація. Для вирішення ситуації можна звернутися до дитячого психолога, який чітко знає, що робити у таких випадках.

Психологічне насильство у сім’ї: як розпізнати і що робити?

В Україні існує система протидії насильству в сім’ї. Насильство в сім’ї може бути фізичним, психологічним, сексуальним чи фінансовим. Насильство відбивається на психічному здоров’ї людей. Першими на такі випадки має реагувати лікар первичного ланка – сімейний лікар, терапевт чи педіатр.

Посттравматичний стресовий розлад: що це таке і як боротися?

ПТСР – це нормальна реакція психіки людини на ненормальне середовище чи ситуацію, це захисна реакція організму. ПТСР почали більше приділяти увагу після початку війни. Проте ПТСР можуть діагностувати у жертв злочину, жертв домашнього насильства, жертв катування та після ДТП. Це є універсальним станом, який пов’язаний із надзвичайною ситуацією. При ПТСР потрібно звертатися по допомогу до фахівців.

Посилання на сайт:  https://moz.gov.ua/article/news/scho-treba-znati-pro-psihichne-zdorov%e2%80%99ja-na-pitannja-vidpovidae-likar-psihiatr-sergij-shum

Як викликати швидку під час перебоїв зі зв’язкою

За відсутності постійного енергопостачання нерідко виникають і перебої зі зв’язкою, коли непросто додзвонитися до екстрених служб, зокрема, на «швидку», а поруч є люди, яким терміново потрібна допомога медиків: зв’язку нема або «103 » машини, якою можна відвезти хворого до лікарні, поруч немає. Та й не у всіх випадках хворого можна везти до лікарні приватним транспортом. Як діяти у такій ситуації?

1. Спробуйте набрати номер «103» з мобільного

2. За відсутності мобільного зв’язку, наберіть «103» зі стаційного телефону (якщо він у вас є).

3. Наберіть резервні номери (стаціонарного/мобільного) оперативно-диспетчерської служби до центру екстреної медичної допомоги відповідного регіону з мобільного чи стаціонарного телефонів

4. Наберіть через інтернет додатки номерів оперативно-диспетчерської служби (Скайп, Ватсап, Телеграм, Вайбер)

5. Спробуйте набрати номери інших екстрених служб: 112,101,102 чи альтернативні номери ДСНС, Нацполіції.

6. Наберіть стаціонарні номери телефону місцевих підстанцій/пунктів базування бригад ЕМД.

7. Зверніться до пункту постійного чи тимчасового базування бригад екстреної медичної допомоги, поліції, ДСНС, пунктів незламності.

8. Самостійно зверніться до лікарні.

9. Зупиніть автомобіль швидкої, поліції, пожежників та попросіть про допомогу.

 

Посилання на сайт: https://zaxid.net/yak_viklikati_shvidku_pid_chas_pereboyiv_zi_zvyazkom_n1553618

Що робити, якщо реакція на травматичну подію призвела до стресу

Травма свідка – це реакція на травматичну подію, яку людина побачила на відео чи світлинах, або почула від когось, але безпосереднім учасником якої не була. Таку реакцію ще називають травмою вторинного травматичного стресу (далі – ВТС). Вона може виникати після опису подій потерпілим чи побаченого в новинах, на фото та відео – людина не була прямою жертвою, учасником травматичної події, проте тяжко її переживає та відчуває глибокий стрес.

Про симптоми ВТС та способи самодопомоги розповіла Тетяна Сіренко, травматерапевтка, експертка з роботи з потерпілими муками, заступник директора з психологічного напряму Центру психічного здоров’я та реабілітації «Лісова поляна» МОЗ України.

Симптоми травми свідка

Прояви вторинного травматичного стресу можуть імітувати симптоми посттравматичного стрессового розладу (далі – ПТСР). Проте, вважається, що у людей, які не були свідками травматичних подій безпосередньо, а спостерігали, наприклад, у ЗМІ чи соцмережах, ПТСР не розвивається.

Винятком можуть бути представники деяких професій, які дотичні до свідчення подій: журналісти, психологи, лікарі, волонтери тощо. Фахівці, які працюють із пострадавшими від травм, зазнають вторинного травматичного стресу через роботу, що виконують (наприклад, слухають історії про травми та автоматично стають свідками болю, страху та страху, що пережили постраждалі).

Симптоми травми свідка можуть бути наступні стани та реакції:

 • відчуття повного безсилля,
 • переживання неймовірної провини та сорому за те, що ви в безпеці,
 • відчуття тривоги та страху;
 • навіть із часом спогади не зменшують інтенсивність реакції,
 • надзвичайна складність говорити про побачене,
 • оніміння, ніби у вас відібрало мову,
 • моторошні сні (у тому числі з сюжетом події, свідком якої ви стали),
 • поява панічних атак,
 • порушення сну, безсоння,
 • дратівливість, вибухові реакції,
 • розлади харчової поведінки,
 • нав’язливе бажання переглядати чудові відео знову і знову.

Симптоми ВТС можуть тривати кілька днів, тижнів чи місяців. Якщо минуло понад дві тижні з моменту травми свідка, а ваші симптоми не знижуються, а можливо, й погіршуються – це сигнал, що вам варто звернутися за допомогою до фахівця – психолога чи психотерапевта.

Як допомогти собі в разі травми свідка

У першу чергу слід потурбуватися про інформаційну гігієну: за можливості омежте канали сприйняття інформації про травматичну подію, і загалом зменшіть інтенсивність інформації (слід тільки читати новини або тільки слухати, проте не переглядати відео).

Потурбуйтесь про базові потреби: відповідне харчування протягом дня, достатню кількість води, повноцінний сон.

Піклуйтесь про тіло: допоможуть дихальні вправи, йога, будь-які усвідомлені фізичні навантаження.

Спробуйте знайти людину, з якою можете проговорити подію, яка вас вразила, – це дуже важливо. Якщо вам складно говорити про це з рідними, можна звернутися до психолога, зателефонувати на лінію психологічної кризової допомоги. Називайте свій стан, промовляйте почуття.

Варто зазначити, що травма свідка може стати причиною ретравматизації та викликати болючі спогади про минулі втрати та травматичні події. Саме тому українці наразі можуть бути дуже вразливими щодо травми свідка, адже всі ми переживаємо війну. Тому, якщо відчуваєте щонайменшу потребу в психологічній помозі, зверніться до фахівця. За посиланням  є інформація про те, як це зробити. 

Посилання на сайт: https://moz.gov.ua/article/news/scho-robiti-jakscho-reakcija-na-travmatichnu-podiju-prizvela-do-stresu-

Корисні звички, які варто інтегрувати в щоденну рутину, щоб бути здоровими

Здоровий спосіб життя, про який кожен і кожний з нас чули щонайменше раз, формується з дотримання низки корисних звичок. Проте ці звички дуже непросто зробити щоденною рутиною. Водночас погані звички міцно вкорінюються, і розлучатися з ними дуже непросто. Та всі масштабні зміни у життя починаються з маленьких кроків. І саме маленькі здорові трансформації у вашому розпорядку дня дозволять згодом прийти до сформованих корисних звичок.

Згідно з  дослідженням , проведеним у 2021 році, може знадобитися в середньому 59 днів, щоб нова звичка стала автоматичною. Але кількість години, необхідної для її формування, може різнитися, тому успіх не завжди приходить за 2 місяці. Інше дослідження , проведене у 2012 році, показало, що для зміни звичної поведінки потрібно приблизно 10 тижнів. 

Може здатися, що повномасштабна війна – не година для турботи про себе. Але насправді немає кращої години, щоб приділити увагу своєму здоров’ю, ніж зараз, адже нам ще відбудовувати країну!

Тож які корисні звички варто обрати для повсякдення? З чого починати шлях до здорового способу життя? Розповідаємо, як досягти великих змін завдяки маленьким щоденним крокам.

 • Ціль «Більше рухатися» 

Часто можна почути рекомендацію робити щонайменше 10 000 кроків на день. Водночас ціль у 10 000 кроків може бути важко досяжною для людей із малорухливим способом життя. У такому випадку радимо досягати загальної мети «10 000 кроків на день» поетапно. Наприклад, якщо ви робите 3 000 кроків на день (базове кількість), щодня поступово додавайте до своєї активності ще 500–1000–2000 кроків.

Проте підрахунок кроків – це лише один із способів досягнення необхідного рівня фізичної активності. ВООЗ рекомендує  мати не менше 150 хвилин аеробних фізичних навантажень помірної інтенсивності щотижня (приблизно 30 хвилин на день, 5 днів на тиждень). 

Ціль «Пити більше води» 

Організму потрібна достатня кількість води – це аксіома. Тож варто допомагати своєму тілу. Необхідно надавати перевагу чистій воді без підсолоджувачів чи цукру та споживати близько двох літрів на день. Якщо вам хочеться урізноманітнити напій, додайте у воду горсть ягід, кілька шматочків лимона, огірок чи м’яту. Звичка буде формуватися легше, якщо засоби її формування будуть у вас під рукою – тримайте пляшку води поряд або на видноті, щоб ви завжди могли зробити ковток.

 • Ціль «Їсти здорову їжу» 

  Коли йдеться про здорове харчування, люди часто відчувають розгубленість і не знають, з чого почати, що заважає їм почати взагалі. Звичайно, упорядкувати раціон, зробити його здоровим і збалансованим може бути дуже складним завданням, особливо, коли ви маєте мало години чи погану звичку заїдати стрес чимось не дуже корисним. Проте маленькі кроки допоможуть тут. Зробіть правилом їсти салат в обід щодня або приберіть сільницю зі столу і додавайте до страв замість солі трави та різноманітні спеції. Відмовтеся від цукру і сиропів у каві або чаї або для початку замість двох ложок цукру додайте одну.

ВООЗ рекомендує вживати не менше п’яти порцій фруктів та овочів (еквівалент 400 г) на день. Спробуйте з’їдати яблуко замість перекушування. Пам’ятайте, що «здорова» тарілка має на 50% складатися з овочів (крім картоплі), тож намагайтеся поступово впровадити це правило і у свою життя.

Ще один порад: спробуйте щовечора виділяти 15 хвилин, щоб продумати раціон на наступний день і підготувати відповідні продукти. Імовірно, коли настане година обіду, ви зробите вибір на користь здоровішої їжі, а не схопіть перше, що потрапите до рук.

 • Ціль «Добре спати»

    Сон основа здоров’я! Ми знаємо, що потрібно спати 8 годин на день, але з постійними ракетними загрозами це буває важко. Проте корисні звички навколо сну знадобляться нам після победы, тож спробуйте формувати їх уже: не беріть до ліжка телефон – краще прочитайте кілька сторінок цікавої книги, щільно закрийте вікна, щоб спати у темряві, прийміть душ для розслаблення.

    Звісно, ​​наприкінці дня хочеться посидіти в тиші чи зайнятися улюбленими хобі, проте не робіть це за рахунок годин сна. Спробуйте на наступній неділі лягати на 15-30 хвилин раніше ніж зазвичай – це буде тим маленьким кроком до здоров’я.

    Пам’ятайте, шлюб сну провокує переїдання протягом дня і може впливати на продуктивність праці, тож працюйте над налагодженням сну.

 • Ціль «Дбати про психічне здоров’я»

    Всі ми зараз перебуваємо в стані тривалого стресу, тож особливо потребуємо турботи не лише про фізичне, а й про психічне здоров’я. Зробіть велику мету ритуалом щоденного піклування про себе. Омежте перебування у соцмережах – це значно покращить ваше самопочуття. Запануйте навички самодопомоги під час стресу, щоб допомагати собі та своїм близьким.

Спробуйте щодня писати кілька сторінок у щоденнику – це допоможе вам у самопізнанні та аналізі того, що робить вас щасливим чи нещасним. Якщо це поки важко – запишіть 10 причин, чому ви сьогодні молодець чи за що ви вдячні, що минає. Якщо відчуваєте, що не можете впоратися з тривожністю та стресом – зверніться за допомогою  до спеціалістів. 

Пам’ятайте, що швидше ви почнете, то швидше досягнете успіху. Зміни нікому не даються просто, але, впевнені, ви будете задоволені результатами докладених зусиль. Будьте добрими до себе та оточення, хваліть та винагороджуйте собі за найменші успіхи. Це дозволить швидше сформувати потрібні звички.

Посилання на сайт:  https://moz.gov.ua/article/news/korisni-zvichki-jaki-varto-integruvati-v-schodennu-rutinu-schobi-buti-zdorovimi

З 22 по 26 травня Україна підтримає Європейський тиждень суспільного здоров’я

Мета Європейського тижня громадського здоров’я – підвищити розуміння щодо цієї теми серед населення, роз’яснити важливість ранньої діагностики та профілактики захворювань, зокрема первинних профілактичних оглядів організму.

Неінфекційні захворювання залишаються основною причиною втрати працездатності та передчасних смертей в Україні. Це такі захворювання, як серцево-судинні, діабет, онкологічні хвороби, захворювання легень.

«Якщо до повномасштабного вторгнення майже 90% передчасних смертей були спровоковані захворюваннями легень, серцево-судинними та онкологічними захворюваннями, то в умовах воєнної години ситуація додатково ускладнюється. Люди менше звертаються до лікарів, що невдовзі призведе до зростання хвороб, які не були діагностовані вчасно. При воєнних викликах медична система працює, кожен громадянин може звернутися до лікаря та безоплатно отримати медичні послуги, передбачені пакетом медичної допомоги, у т. ч. рекомендовані профілактичні обстеження. І це необхідно зробити, тому що більшість неінфекційних захворювань можна уникнути завдяки ранній діагностиці та профілактиці», – заступник міністра, головний державний санітарний лікар Ігор Кузін. 

У межах Європейського тижня громадського здоров’я в Україні в Центрі громадського здоров’я та на базах центрів контролю та профілактики хвороб у більшості областей пройдуть скринінги на діабет та вимірювання тиску, що сприятиме ранній діагностиці захворювань та дозволить вчасно розпочати профілактику.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, 80% передчасних інфарктів та інсультів можна запобігти завдяки первинній профілактиці – зміні способу життя. Йдеться про здорове харчування, регулярну фізичну активність та відмову від тютюнових виробів та алкоголю, а також постійний контроль кров’яного тиску, рівня холестерину та цукру в крові.

Європейський тиждень громадського здоров’я за ініціативи Європейського регіонального бюро ВООЗ проходитиме щорічно, починаючи з 2019 року. Щодня присвячено окремому харчуванню здоров’я населення. План на 2023 рік:

 • 22 травня: психічне здоров’я;
 • 23 травня: різноманіття у сфері охорони здоров’я;
 • 24 травня: доступ до допомоги;
 • 25 травня: профілактика та контроль хронічних захворювань;
 • 26 травня: глобальні надзвичайні ситуації у сфері охорони здоров’я та реагування на них.

 

Посилання на сайт: https://moz.gov.ua/article/news/z-22-po-26-travnja-ukraina-pidtrimae-evropejskij-tizhden-gromadskogo-zdorov%ca%bcja

 

Тривожні маркери: коли варто звернутися до психолога

За соціологічними опитуваннями, понад 90% опитаних українців мають хоча б один із симптомів тривожних розладів, а понад 50% – перебувають у зоні ризику розвитку труднощів, пов’язаних із психічним здоров’ям.

Крім того, рівень споживання антидепресантів у 2022 році значно зріс, а на безрецептурні заспокійливі засоби українці щомісяця витрачають близько300 млн грн . Це дані аудиту ресурсів системи надання послуг у сфері психічного здоров’я, проведеного в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» . 

Тож піклування про психічне здоров’я нині має бути на годині для кожного з нас. Дбати про своє психічне здоров’я так само важливо, як і про фізичне здоров’я. І якщо є питання до свого психічного стану чи до стану близьких, важливо задуматися про звернення до спеціаліста.

Яна Українська, завідувачка сектору охорони психічного здоров’я департаменту медичних послуг МОЗ України,розповіла , де і як можна отримати психологічні послуги в Україні. А також про тривожні симптоми. 

Отже, варто приділити більше уваги власному психічному здоров’ю та, можливо, звернутися до спеціаліста, якщо:

 • ваш психічний стан позначається на повсякденній житті;
 • буденні речі, які раніше завжди виходили легко, тепер викликають складнощі;
 • переживаєте великий кризу в житті, яка виводитиме з рівноваги ваше психічне здоров’я;
 • виникають труднощі у навчанні, спілкуванні у сім’ї, з колегами, оточенням.
 • Психічний стан  впливає  на фізичне здоров’я та загалом на шкіру зі сфер нашої життя. Все, що ми робимо, думаємо чи говоримо, шкірна з наших дій та емоцій напряму залежить від того, в якому психічному стані ми перебуваємо.

І чим раніше людина отримає кваліфіковану допомогу – тим більша ймовірність, що вона зможе впоратися зі своїм станом. Тож будьте уважними до свого психічного стану, а також до стану навколишніх, проявляйте емпатію.

Не варто думати, що це неважливо чи сподіватися, що саме пройде. Адже легше запобігти розвитку серйозних розладів, ніж потім долати їх.

Про те, куди можна звернутися за психологічною допомогою, читайте у нашому попередньому матеріалі . 

Посилання на сайт:  https://moz.gov.ua/article/news/trivozhni-markeri-koli-varto-zvernutisja-do-psihologa

Які корисні властивості містить полуниця

— покращує обмін речовин, збуджує апетит, нормалізує роботу кишечника, виводить з організму шлаки, токсині та солі важких металів;

— допомагає схуднути та сприяє розщепленню жирів та нормалізації рівня цукру в крові, попереджає анемію, заповнюючи недолік заліза;

— оздоровлює серцево-судинну систему, сприяє розрідженню крові та запобігає утворенню згустків, також знижує ризик розвитку інфаркту, тромбозу та атеросклерозу;

— допомагає при лікуванні захворювань щитовидної залози, позитивно впливає на обмінні процеси йоду;

— зміцнює імунітет, попереджаючи простудні та інфекційні захворювання;

— має омолоджуючий вплив на організм, посилюючи регенерацію клітин та попереджаючи старіння клітин;

— попереджає суглобові захворювання: артрит, подагру та ін.;

— має легку сечогінну дію, попереджає ряд захворювань сечовивідної системи, а також позбавляє від набряків;

— є профілактичним засобом онкологічних захворювань;

— зміцнює зір і нервову систему, підвищує гемоглобін, знижує рівень холестерину.

Кому клубниця протипоказана

— маленьким дітям, вагітним жінкам та при грудному вигодовуванні;

— схильним до алергії;

— при підвищеному виділенні шлункового соку, тривалих шлункових та печінкових кольках, гастриті або виразці шлунка;

— при серцево-судинних захворюваннях;

— при індивідуальній непереносимості.

Полуничні цікавинки

— у лютому 2021 року в Ізраїлі було вирощено найбільшу на сьогоднішній день ягоду полуниці.Її вага – 289 г. Попередній рекорд зареєстровано в Японії, вага тієї ягоди 250 г;

— Італійське місто Немі славиться своїм щорічним святом полуниці. Під час свята у величезну ємність насипають тисячу кг ягід, заливають шампанським і пригощають усіх бажаючих;

— у Бельгії клубниця настільки популярна, що має свій музей;

— найдорожча страва із полуниці коштує майже $1,5 млн у ресторані Arnaud`s — полуниця з кремом, листочок м’яти та п’ятикратний рожевий діамант на кільці;

— найнезвичніша полунична страва — ягода, обсмажена на вершковому маслі і мало перчена.

Посилання на сайт:  https://www.ukrinform.ua/rubric-yakisne-zhyttia/3255799-korisni-vlastivosti-polunici.html

 

Жити «тут і зараз» або що таке майндфулнес

Сфера психічного здоров’я є невіддільною частиною громадського здоров’я. Адже психічне здоров’я має значне вплив на життєдіяльність людини та цілих спільнот. Повномасштабна війна значно вплинула на наш психоемоційний стан: ми боїмося за свою життя, хвилюємось за рідних та друзів, погано спимо, а ще – звузили обрій планування навіть не до днів чи тижнів, а до годин. Така непевність у майбутньому є дуже сильним стресовим фактором, що сприяє пригніченості, тривожності та розвитку інших небезпечних станів.

Крім самодопомоги у разі стресу знайти опору у собі може допомогти техніка, яку називають майндфулнесом чи усвідомленістю. Вона передбачає привернення власної уваги до того, що відбувається навколо нас, і як ми на це реагуємо. Опанувавши таку техніку, ми можемо більше радіти тому, що відбувається тут і зараз, і не застрягати у думках про майбутнє чи минуле. Це допоможе впоратися з тривожністю, пов’язаною із неможливістю планувати власну життя.  

Цю техніку варто спробувати також тим, хто вірить у переваги багатозадачності. Адже коли до нас зі всіх боків надходять завдання, новини, ми втрачаємо концентрацію, перескакуємо з одного на інше чи відчуваємось неспокійно, якщо робимо щось одне. Тренування усвідомленості дозволить покращити концентрацію, особисту ефективність, знизити тривожність, допоможе розвинути креативність та стійкість у стресових ситуаціях.

Як опанувати техніку майндфулнесу? 

 1.  Помічати дрібниці у щоденній рутині

Дорогою на роботу назад ми день у день здійснюємо безліч дій автоматично. Прийшли на зупинку, сіли в автобус чи метро, ​​вийшли на потрібній зупинці, дійшли до офісу… Та чи знаєте ви, якого кольору будинок напроти вашої кінцевої, чи звернули увагу, яким був водій автобуса чи бариста біля кав’ярні, де ви купували ранкову каву?

Наступного разу, коли ви поїдете на роботу, пойдете на прогулянку чи в магазин, сфокусуйтеся на тому, скільки цікавих промов вас оточує: які дерева чи будинки навколо, що нового ви в них помітите, якщо виявите трішки уваги. Які звуки ви чуєте? Які запахи відчуваєте? Хто йде перед вами?

 1. Зверніть увагу на дихання

Чим би ви не займалися протягом дня – їдете в громадському транспорті, працюєте за комп’ютером, готуєте їжу чи дивитесь улюблений серіал, – зверніть увагу на те, як ви дихаєте. Часто, коли ми в стресі, дихання стає поверхневим, але заспокійливо на нервну систему діє саме глибоке дихання, тож коли відчуваєте стресс, зробіть п’ять-десять глибоких вдихів через ніс і видихів ротом.

 1. Їжте свідомо

Як часто ви їсте щось, біжучи чи відповідаючи на електронні листи чи читаючи книгу? Їжа – це ті, завдяки чому ми живемо, отримуємо поживні речовини, витамини та енергію, але не варто забувати про те, наскільки важливо цінувати її, звертати увагу на її смак. Поінформоване харчування спонукає людину обирати, що їсти, як і коли. Щоб саме свідомий вибір приніс задоволення та поживу для тіла. Тому намагайтеся хоча б щодня насолоджуватися їжею з максимальним увагою і нікуди не поспішати. Звертайте увагу на колір, склад та консистенцію їжі, а також на її температуру та смак. Якщо ви повністю зосередитеся на смаку їжі, ви можете помітити, що він здається більш виразним або кращим, ніж зазвичай.

 1. Робіть паузи

Хоча б раз на день зупинитися на 10 хвилин, щоб відчути, що ви робите, де перебуваєте і що відбувається у ваших думках. Розімніться, потягніться і знову повертайтесь до роботи.

 1. Звертайте увагу на своє тіло

Якщо звернути увагу на тіло, ви можете відчути, що наприкінці дня, наприклад, маєте напружені челюсті чи напруження у руках. Спробуйте приділяти увагу таким, здавалося б, незначним дрібницям. Це дозволить прислухатися до потреб свого тіла, коли йому потрібне розслаблення або сон.

Тренування техніки майндфулнес базується на постійному поверненні в момент «тут і зараз», концентрації на тому, що відбувається у ваших думках чи навколо вас. Спробуйте цю техніку. Можливо, саме вона допоможе вам керувати стресом і бути більш стійкими до нього.

Посилання на сайт:  https://moz.gov.ua/article/news/zhiti-tut-i-zaraz-abo-scho-take-majndfulnes

Домедична допомога у разі утоплення

Вночі 6 червня російські окупанти підірвали Каховську ГЕС. За словами Премʼєр-міністра Дениса Шмигаля, є ризик затоплення до 80 населених пунктів. «Велика вода» несе безліч загроз, тож закликаємо дослухатися до повідомлень з офіційних джерел органів влади.

Також нагадуємо правила надання домедичної допомоги людині, яка тоне.

Передусім важливо переконатися, що порятунок інших не зашкодить вам самим – бережіть власне життя, не ризикуйте ним. Покличте на допомогу, якщо не впевнені у власних силах. Пам’ятайте, що надавати першу допомогу у воді можуть лише досвідчені рятувальники.

Якщо людина, яку витягли з води, не реагує на вас, викличте екстрену медичну допомогу за номером 103 та:

1. Перевірте, чи постраждалий дихає за принципом «ЧУЮ, БАЧУ, ВІДЧУВАЮ»*. Якщо так:

 • покладіть людину спиною на рівну, тверду поверхню;
 • наскільки можливо вирівняйте голову і максимально розігніть шию постраждалого, висуньте нижню щелепу (якщо впевнені, що людина не зазнала травми хребта);
 • очистість ротову порожнину від видимих сторонніх об’єктів, наприклад, бруду, піску.

* Прислухатися до дихання («чую»), подивитися, чи рухається грудна клітка («бачу»), відчути, чи дихає людина, наблизивши до її рота щоку («відчуваю»).

2. Якщо постраждалий не дихає , виконайте  5 «РЯТУВАЛЬНИХ ВДИХІВ»:

 • затисніть людині ніс та видихніть повітря їй в рот до підйому грудної клітки (якщо маєте, скористайтеся бар’єрним пристроєм: маскою-плівкою/маскою-клапаном);
 • повторіть 5 разів.

Маленьким дітям штучне дихання можна проводити, одночасно вдуваючи повітря в рот та ніс.

3. Перевірте, чи з’явилося дихання. Ящо ні – розпочинайте натискання на грудну клітку:

 • покладіть долоні (одна на одну) на середину грудної клітки постраждалого;
 • випряміть руки в ліктях і натисніть на них вагою власного тіла;
 • зробіть 30 натискань;
 • повторіть два штучні вдихи.

4. Продовжуйте цикл «30 НАТИСКАНЬ – 2 ВДИХИ»

Це треба робити до прибуття медиків або поки постраждалий не почне дихати самостійно.

Якщо постраждала – дитина, проводьте реанімаційні заходи у співвідношенні 15 натискань – 2 вдихи.

5. Якщо не маєте бар’єрного пристою і не можете  виконувати штучні видихи «РОТ ДО РОТА», проводьте лише натискання на грудну клітку.

6. Якщо людина прийшла  до  тям до приїзду лікарів,її слід зігріти.

Не залишайте постраждалого наодинці. За можливості накрийте його сухою теплою ковдрою і дочекайтеся прибуття медиків.

Як за допомогою черешні поліпшити зір, сон і роботу мозку

На старті – сезон черешень. Ця ягода уже дозріває у наших садах, дедалі частіше її привозять до нас в основному з Закарпаття, трохи менше – з Чернівців і Молдови. Імпортної стає вже менше, її витісняє вітчизняна, яка є значно дешевшою.

У лабораторії ринку «Шувар» уже перевірили 22 машини з черешнею (у кожній по 1 т 200 кг – 1 т 500 кг, у деяких до 3 т ягід). Ціни на неї вже упали, кілограм запорізької ягоди можна купити за 90-150 грн, імпортної – за 250-300 грн.

Спеціаліст зі здорового харчування, нутриціологиня Вікторія Трофімова радить усім не пропустити черешневий сезон, бо споживання цієї ягоди приносить не лише насолоду, а й користь для організму. За допомогою черешні можна поліпшити сон, зір, роботу мозку, серця, кишківника тощо. На день можна з’їсти не більше 300-400 г черешень.

Чим корисна черешня

● Черешня – чудове джерело клітковини, яка покращує моторику шлунково-кишкового тракту і живить мікрофлору в кишечнику. До того ж, черешня – низькокалорійний десерт, у 100 г є всього 50 ккал.

● Завдяки високому вмісту калію ягода корисна для роботи серцево-судинної системи, а вміст кумарину в ній попереджає утворення тромбів та бляшок.

● Ягода багата на антоціани, які мають позитивний вплив на імунну систему, знижують рівень холестерину.

● У черешні містяться поліфеноли, які поліпшують роботу мозку, уповільнюють старіння мозку, а антоціани є чудовим стимулятором роботи мозку, незалежно від віку людини.

Черешня стимулює вироблення гормону сну – мелатоніну, що позитивно впливає на сон, а завдяки великому вмісту магнію допомагає боротися зі стресом.

У цій ягоді є понад 100 антиоксидантів, серед них такі антиканцерогени як кварцетин, що можуть зменшити утворення канцерогенів внаслідок обвуглювання продуктів.

● Черешня – чудове джерело енергії, адже містить багато природних цукрів – фруктозу, глюкозу і сахарозу. Зважаючи на низький ГІ (глікемічний індекс), а у черешні він коливається від 22 до 30 залежно від сорту, цукор в крові буде підніматися повільно.

● Її можна сміливо назвати вітамінною бомбою – в ній містяться вітаміни А, С, В, Е, К т РР, що корисно впливають на зір, шкіру та організм людини в цілому.

Посилання на сайт:  https://zaxid.net/korist_chereshni_zir_son_robota_mozku_retsepti_z_chereshneyu_n1565051

Психологічні послуги стають доступнішими для пацієнта.

Що змінилося з початку повномасштабної війни?

У звʼязку з повномасштабною війною в українському суспільстві збільшився запит на психологічні послуги. Водночас українці стають більш поінформованими та менш упередженими щодо психологічної підтримки, частіше шукають допомоги у спеціалістів. Тож розповідаємо, що змінилося в системі охорони психічного здоровʼя і де шукати допомоги.

Послуги з охорони психічного здоровʼя в Україні стають все доступнішими. Тепер найближчий до пацієнта медик – сімейний лікар або педіатр – теж залучений до їх надання. Зокрема, він може визначити, чи потребує людина спеціалізованої допомоги, й скерувати до вузького спеціаліста. Також, якщо лікар «первинки» пройшов спеціальне навчання, він сам може надавати базові психологічні послуги пацієнтам.

Сімейний лікар в системі охорони психічного здоровʼя

Фахівці первинної ланки не виконують роль психотерапевта, психолога чи психіатра. Однак держава залучає їх, аби громадяни мали доступ до психологічної допомоги на ранньому етапі проблеми та могли отримати спеціалізовану медичну допомогу у разі необхідності.

Тож нині можна звернутися на первинну ланку надання медичної допомоги (далі – ПМД): до сімейного лікаря, терапевта, педіатра. Спеціаліст проведе скринінг на наявність розладів психіки та поведінки і, якщо пацієнту потрібна більш спеціалізована психологічна допомога, скерує до профільних фахівців у відділення психологічної реабілітації та у спеціалізовані психіатричні відділення.

Ці медичні працівники найбільш наближені до пацієнтів, тому залучення їх до надання послуг з охорони психічного здоровʼя є одним із пріоритетів Всеукраїнської програми ментального здоровʼя«Ти як?» за ініціативою Олени Зеленської

Професійна підготовка лікарів «первинки»

Для того щоб лікарі ПМД мали необхідні знання і навички з охорони психічного здоровʼя, впроваджуються різноманітні навчальні програми. Один із масштабних навчальних проєктів – онлайн-курс mhGAP«Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги»

Після його проходження лікар може надавати допомогу пацієнтам із депресією, тривогою, посттравматичним стресовим розладом, суїцидальною поведінкою, вживанням психоактивних речовин тощо.

Тільки за цим онлайн-курсом протягом 2023 року навчено понад 10 тисяч лікарів «первинки», а загалом на сьогодні курс опанували понад 26 тисяч дотичних до сфери охорони здоровʼя осіб.

Якщо ваш сімейний лікар або педіатр вашої дитини не пройшли навчання з ведення психічних розладів та не мають відповідних знань, ви можете звернутися до іншого лікаря в інший медзаклад*.

Новий пакет ПМГ

З початку повномасштабної війни сімейним лікарям доводилося частіше надавати послуги пацієнтам, особливо з числа внутрішньо переміщених осіб. Тож з листопада минулого року до Програми медичних гарантій було додано пакет медичних послуг «Супровід та лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги». Відповідно до нього сімейний лікар може здійснювати ранню діагностику та надавати базову психологічну допомогу кожному, хто цього потребує. А саме:

 • оцінювати психічний стан дорослих та дітей,
 • надавати медичну та психологічну допомогу пацієнтам із розладами психіки,
 • здійснювати фармакологічні й психосоціальні втручання, у т. ч. надавати короткострокову психологічну допомогу,
 • проводити міжособистісну терапію, когнітивно-поведінкову терапію та консультування за методом розв’язання проблем тощо.

Усі ці послуги є безоплатними для пацієнта. Наразі вже 435 медзакладів Українимають підписаний договір із Національної служби здоровʼя України на цей пакет.

Повний спектр послуг

Як і раніше, нині можна звернутися по допомогу до психолога, психотерапевта чи психіатра – безоплатно і без направлення. Це можна зробити у будь-якому медзакладі*, який за договором з НСЗУ надає амбулаторну допомогу та має в штаті відповідного спеціаліста.

За результатами прийому сімейний лікар, психіатр або інший лікуючий лікар може направити до закладу, який має договір з НСЗУ на пакет «Стаціонарна психіатрична допомога». Пакет передбачає проведення діагностики і всіх необхідних лабораторних та інструментальних досліджень, і лікування, забезпечення ліками з Нацпереліку та препаратами, які забезпечуються іншими програмами, харчуванням в умовах стаціонару.

Після завершення стаціонарного етапу лікування пацієнта скеровують на лікування в амбулаторних умовах абомобільною мультидисциплінарною командою.

Загалом вимога наявності у медзакладі лікаря-психолога або лікаря-психотерапевта передбачена у 16 пакетах Програми медичних гарантій. Крім того, у лікарнях Українивведено посади психотерапевта і клінічного психолога.

Посилання на сейт: https://moz.gov.ua/article/news/psihologichni-poslugi-stajut-dostupnishimi-dlja-pacienta-scho-zminilosja-z-pochatku-povnomasshtabnoi-vijni-

Як пацієнту пройти реабілітацію

Мультидисциплінарні команди фахівців із реабілітації по всій країні готові в будь-який момент надати послуги з комплексного відновлення людини. При цьому маршрут пацієнта простий і зрозумілий. Про це запевняють у МОЗ України та наголошують, що реабілітаційна допомога — доступна та безоплатна й повністю покривається Національною службою здоров’я України (НСЗУ) в рамках Програми медичних гарантій.

Враховуючи пацієнтоцентричність послуг, кожна людина після отримання електронного направлення може самостійно обрати один із 423 медичних закладів, законтрактованих НСЗУ за пакетами «Реабілітаційна допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах» чи «Реабілітаційна допомога дорослим та дітям в амбулаторних умовах».

За напрямом стаціонарної реабілітаційної допомоги укладено договори із 262 закладами охорони здоров’я. За період із січня до квітня 2023 р. відповідні лікарні отримали понад 778 млн грн. Під послуги з амбулаторної реабілітації законтрактовано 413 медзакладів. За період із січня до квітня 2023 р. ці лікарні отримали більше ніж 338 млн грн.

Маршрут пацієнта для проходження реабілітації в амбулаторних умовах 

Щоб розпочати процес реабілітації в амбулаторних умовах, достатньо отримати електронне направлення від сімейного чи лікуючого лікаря. Після цього ви можете самостійно обрати зручну для вас лікарню. Вже в медзакладі вас обстежать лікар із фізичної та реабілітаційної медицини й мультидисциплінарна команда фахівців. Для найбільш ефективної допомоги до цього процесу долучаться:

 • фізичний терапевт;
 • ерготерапевт;
 • сестра медична з реабілітації;
 • психолог;
 • протезист (у випадку ампутації);
 • терапевт мови та мовлення (за необхідності).

У результаті обстеження фахівці з реабілітації спільно з вами розроблять індивідуальний реабілітаційний план. Ця «дорожня карта» включатиме конкретну мету, якої ви плануєте досягти після проходження курсу.

Амбулаторний пакет надання реабілітаційної допомоги передбачає великий обсяг відновлювальних заходів від однієї години на добу. Тривалість курсу має бути не меншою ніж 14 днів. При цьому ви маєте право на 2 реабілітаційні цикли на рік (максимальна кількість реабілітаційних циклів за двома та більше напрямами для пацієнтів із травмами спинного мозку, тяжкими черепно-мозковими травмами та ампутаціями збільшена з 2 до 8 на рік — прим. ред.).

Маршрут пацієнта для проходження реабілітації в стаціонарних умовах 

Якщо людина з певним захворюванням або травмою потрапляє до лікарні та потребує реабілітації у післягострий період, то її можуть перевести з одного медзакладу чи клінічного підрозділу до іншого. При цьому процес відновлення пацієнта має розпочинатися якомога раніше.

Стаційна реабілітація доступна за електронним напрямком. Його може сформувати виключно лікуючий лікар. Спеціалізація фахівця, який формує напрямок, залежить від захворювання або травми пацієнта. Водночас вибір лікарні в цьому випадку — за людиною, яка потребує відновлення.

У медзакладі до обстеження пацієнта, який потребує відновлення, підключається лікар із фізичної реабілітації та ціла команда фахівців. Склад мультидисциплінарної команди — аналогічний амбулаторному пакету. Після первичного обстеження фахівці спільно з пацієнтом формують індивідуальний реабілітаційний план, в межах якого визначаються конкретні результати, яких пацієнт має досягти після курсу реабілітації.

Якщо йдеться про послуги за одним напрямом, то реабілітаційний цикл має тривати щонайменше 14 календарних днів, за двома та більше — понад 21 календарний день , з тривалістю інтенсивних зайнять — від 3 років на добу. При цьому  залежно від тяжкості травми , кожен пацієнт може безоплатно пройти від 2 до 8 реабілітаційних циклів протягом року.

Як самостійно обрати лікарню?

Після отримання електронного спрямування на стаціонарну чи амбулаторну реабілітацію ви можете самостійно обрати лікарню, в якій бажаєте отримати відповідні послуги. Щоб це зробити, слід:

 • зайти на сайт  НСЗУ ;
 • натиснути на посилання «Карта місць надання послуг за договорами з деталізацією за групами послуг»;
 • обрати область та населений пункт;
 • у полі «Група послуг» клікнути на пункт 53 «Реабілітаційна допомога дорослим та дітям у стаційних умовах» або пункт 54 «Реабілітаційна допомога дорослим та дітям у амбулаторних умовах».

Якщо робота з сайтом здається вам складною та неудобною — зателефонуйте за номером НСЗУ 16-77 та отримайте розгорнуту справку про заклади, які надають відповідні послуги.

 

Посилання на сайт:  https://www.umj.com.ua/article/243599/yak-patsiyentu-projti-reabilitatsiyu

Чому небезпечно вживати калію йодид «для профілактики»

При аваріях на ядерних об’єктах може виділятися радіоактивний йод (I131). При надходженні в організм він вибірково накопичується в щитоподібній залозі і спричиняє її опромінення й ураження. Це підвищує ризик розвитку раку щитоподібної залози у немовлят, дітей та молодих людей через багато років після дії радіації. Єдиний препарат для ефективного запобігання радіаційному ураженню щитоподібної залози містить калію йодид.

Коли людина приймає потрібну кількість йодиду калію в потрібний час, це може допомогти заблокувати щитоподібну залозу від поглинання І131: вона поглинає калію йодид і не залишає місця для І131.

Однак калію йодид (стабільний йод) корисний лише в окремих ситуаціях у конкретних дозах і для певних груп людей. Тож приймати його «про всяк випадок» — не можна! Він може зашкодити здоров’ю.

До побічних ефектів неконтрольованого прийому стабільного
йоду належать:

 • висипи на шкірі;
 • запалення слинних залоз із набряком та болем, частковою втратою смаку та сухістю в роті;
 • шлунково-кишкові розлади — нудота, діарея;
 • серйозні алергічні реакції — лихоманка і біль у суглобах, набряк частин тіла (обличчя, губ, язика, горла, рук або ніг), проблеми з диханням, говорінням або ковтанням; хрипи або задишка;
 • розлади серцево-судинної системи: порушення серцевого ритму, тахікардія, фібриляція передсердь;
 • розлади нервової системи: збудження, тремтіння, тремор рук;
 • зоб — збільшення розмірів щитоподібної залози;
 • зменшення маси тіла;
 • гіперфункція щитоподібної залози;
 • зниження функції щитоподібної залози —гіпотиреоз, небезпечний зниженням частоти пульсу, артеріального тиску;
 • також є ризик смерті.

Не вживайте калій йодид, якщо ви не отримали відповідної вказівки від органів охорони здоров’я чи державної служби з надзвичайних ситуацій (ДСНС).

Слідкуйте за інформацією від офіційних джерел і якщо маєте бодай якісь сумніви — проконсультуйтеся з лікарем перед вживанням йодиду калію.

 

Посилання на сайт: https://www.umj.com.ua/article/243713/chomu-nebezpechno-vzhivati-kaliyu-jodid-dlya-profilaktiki

Кондиціонери у спеку: як користуватися правильно?

Як для дорослих, так і для дітей (навіть найменших), перебувати в кондиціонованому з комфортною температурою приміщенні безпечніше, ніж у задушливому й перегрітому. Є навіть дослідження, які свідчать, що зі зниженням температури зменшується ризик госпіталізації з приводу різних захворювань, включаючи серцево-судинні.

Загалом, кондиціонер – річ корисна, проте важливо дотримуватися певних правил користування ним.

 • 1. Здійснюйте регулярне техобслуговування

Брудні фільтри в кондиціонерах можуть поширювати бактерії в охолоджуваному приміщенні, як наслідок – сприяють розвитку респіраторних захворювань. Тому вкрай важливо вчасно здійснювати техобслуговування кондиціонера та слідкувати за чистотою фільтрів. Не забудьте запросити майстра перед початком нового сезону активного використання кондиціонера, щоби він перевірив справність техніки, почистив фільтри або ж замінив їх на нові. Детальніше про терміни техобслуговування можна дізнатися в інструкції до вашого приладу або в сервіс-центрі.

 • 2. Уникайте різкого перепаду температур

Попри те, що після перебування на спеці хочеться якомога швидше охолодитися, не варто різко знижувати температуру приміщення. Оптимальна температура в кімнаті має бути на 5-6 градусів нижчою за зовнішню. Якщо вам захочеться, можете знизити її ще, проте варто робити це поступово і щоразу на кілька градусів. Пам’ятайте, що переохолодження може активізувати збудників хвороб, які вже є в організмі.  Уникати різких перепадів температури також варто, якщо ви плануєте виходити з охолодженого приміщення на спеку.

Крім того, не сидіть під прямим інтенсивним струменем охолодженого повітря від кондиціонера.

 • 3. Стежте за вологістю повітря в приміщенні

Повітря у кондиціонованих приміщеннях швидко стає сухим. Це може бути шкідливо для слизових оболонок та дихальних шляхів. Час від часу вимикайте кондиціонер, провітрюйте приміщення та регулярно здійснюйте вологе прибирання.

Не забувайте в період спеки пити достатньо води, носіть легкий одяг та не залишайтеся довго на сонці.

 • 4. Пильнуйте дітей

Кондиціонери можна використовувати, якщо у вас вдома є дитина (навіть немовля). У дітей, особливо новонароджених, терморегуляція працює зовсім не так, як у дорослих. Це робить малюків вкрай вразливими до перегріву, зневоднення або навіть теплового удару. Правильно охолоджене приміщення з доступом свіжого повітря допомагає дитині комфортно спати. Проте, так само легко як перегріти, дитину можна переохолодити. Тому потрібно контролювати температуру і підтримувати її в діапазоні 23–26 градусів.

Посилання на сайт: https://moz.gov.ua/article/news/kondicioneri-u-speku-jak-koristuvatisja-pravilno

Медики пояснили, як харчуватися в спеку, щоб почуватися нормально
Організм сам знає,що йомупевног моменту необхідно.

Спека, що встановилася, вимотує багатьох. У таку погоду зовсім не хочеться їсти. Багато людей змінюють свій раціон, уникаючи вживання жирних та м’ясних страв.
Це цілком нормально. Організм сам знає, що йому у певний момент необхідно, а від чого краще відмовитись.
Експерти вважають, що альтернативою м’ясу у спеку можуть стати риба та морепродукти. Найпростіший варіант їжі – овочеві салати, до яких можна додавати і м’ясо. Головне щоб у них було багато овочів та зелені. До речі, до овочевих салатів дієтолог рекомендує додавати як м’ясо, так і яйця, рибу або горіхи.

Продукти, якими ідеально харчуватися у спеку:

— айран, що володіє низькою калорійністю, відмінно вгамують почуття голоду і спрагу, очистять організм і правильно налагодять роботу ШКТ;

— кефір, що містить необхідні амінокислоти, кальцій, калій, налагодить травлення, вгамує голод і спрагу;
кщо ж з’ясується, що тобі не пощастило, і ти зустрілася з енцефалітним кліщем, тобі призначать відповідне лікування
— банани, в яких багато калію, допоможуть підтримати серцево-судинну систему та позбавлять почуття голоду;
— крупи виступають у ролі енергоресурсу для організму на цілий день, а також у них є корисні вітаміни і мінерали;
— риба та морепродукти стануть ідеальним джерелом корисних жирів та білка.
Чому варто ще приділити увагу в спеку крім раціону, так це часу прийняття їжі та поповнення рідини в організмі.
У спекотні дні найкраще їсти в холодну пору доби:
сніданок – близько 7 години ранку;
обід – близько 11 години дня;
вечеря – після 18 години.
Щодо питного режиму в спеку:
— найкраще пити чисту воду;
— не зловживати крижаними напоями – вони погіршать травлення;
— відмовитися від кави, солодкого газування та пакетованих соків;
— якщо хочеться фруктового напою, то можна додати до води лимон або випити свіжоприготовленого соку з фруктів або овочів.
Посилання на сайт: https://internetua.com/mediki-poyasnili-yak-harcsuvatisya-v-speku-sxob-pocsuvatisya-normalno?utm_source=news.ukrnet

5 порад що робити, якщо вкусив кліщ?

А що робити, якщо вже виявлено факт укусу? Необхідно терміново вжити заходів щодо видалення паразита, що присмоктався. Чим швидше ти витягнеш кліща, тим менше ризику, що він встиг заразити організм.
Наші поради допоможуть тобі:
Рада 1
Ідеальний варіант – звернутись до медичного закладу, де «операцію» з видалення цього крихітного жучка проведуть кваліфіковано. Але в більшості випадків до поліклініки далеко, адже кліщі водяться головним чином у лісах, за містом (хоча можна принести його і просто з вулиці).
Рада 2
Не панікуй, будь-якій людині під силу впоратися з цією неприємністю самостійно. Вимий руки, візьми міцну нитку і постарайся зав’язати її вузликом на тілі кліща, якомога ближче до його хоботка. Тепер потрібно обережно витягувати паразита, намагаючись не робити різких ривків, щоб не розірвати його тіло і не залишити голівку під шкірою.
Рада 3
Якщо під рукою є тонкий пінцет (бажано вигнутий), можна скористатися ним. Постарайся щільно обхопити пінцетом частину тіла кліща, що стирчить з-під шкіри, і «викручувати» його проти годинникової стрілки (бо «вкручується» він під шкіру за годинниковою стрілкою). Якщо ти все робитимеш правильно, вже на другому – третьому обертанні кліщ цілком вийде з-під шкіри. А що робити, якщо паразит таки розірвався під час видалення, і під шкірою залишилася головка?
Рада 4
Її обов’язково треба витягнути. Для цього оброби уражену ділянку шкіри спиртом, прокали голку на вогні і теж протрі спиртом, а потім акуратно видали голівку, схожу на чорну крапку, так само, як видаляють скалку. У будь-якому випадку, головку прибирати з ранки обов’язково — саме в слинних залозах паразита знаходиться основна концентрація вірусу.
Деякі рекомендують капнути на кліща, що присмоктався, соняшникову олію. Ця порада позбавлена ​​сенсу: під впливом олії біля кліща перекриється доступ повітря, і він може померти, залишившись при цьому під шкірою. Разом із вірусом.
І насамкінець – найголовніше.
Рада 5
Після видалення не викидай паразита! Поклади його в баночку або флакон на змочену водою ватку і щільно закрий кришкою. Після цього потрібно якнайшвидше віднести його на аналіз до лабораторії, а якщо не виходить зробити це відразу – зберігати «тварину» в холодильнику. Результати аналізів потрібні в першу чергу тобі – щоб переконатися, що кліщ був не енцефалітним і що жодні інші віруси в твій організм не проникли. Я, і ти зможеш швидко позбутися небезпеки.

Посилання на сайт: https://storinka.com.ua/ukr/2023/07/5-sovetov-cto-delat-esli-ukusil-kles/